SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’dan küstah BM planları

Rus işgalciler, güya Kırım’da her şeyin güzel olduğunu anlatacak bir işbirlikçi grubunu BM Yerli Halklar Daimi Forumuna göndermeyi planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2018 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2018 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’dan küstah BM planları

Rusya, New York’ta bugün yapılacak 17’nci Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumuna, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’dan işbirlikçi Kırım Tatar heyeti göndermeyi planlıyor.
 
Konuyla ilgili QHA muhabirine açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü Gayana Yüksel, “Buraya işgal edilen yarımadadan (sözde) Kırım Tatar grubunun gönderilmesi bekleniyor. Rusya’nın böyle bir heyet getirip sayısı çok olmayan ve uydurdukları senaryoya göre yarımadada her şeyin güzel olduğunu ve kimsenin takibata uğramadığını anlatacak bu işbirlikçi güçleri kullanılma ihtimali var” diye kaydetti.
 
Bununla birlikte Gayana Yüksel, bu bilgilerin önbilgi olduğunu ve Kırım Tatar Milli Meclisi heyetinin işbirlikçiler tarafından yapılan tüm yasa dışı açıklamalara tepki göstermeye niyetli olduğunu vurguladı.169269 BM FORUMUNA KTMM HEYETİ KATILACAKDaha önce Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrinde bugün, Birleşmiş Milletler (BM) Yerli Halklar Daimi Forumu başlayacağı bildirilmişti. Kırım Tatarları temsilen etkinliğe Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi, Kırım Haber Ajansı (QHA) ve Hayat Radyosu Müdürü Gayana Yüksel, Avukat Süleyman Mamutov, ATR televizyon kanalı görevlisi Elmaz Asanova katılacak.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi heyeti, Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Daimi Misyonunun himayesi altında saat 14.00’da (Türkiye saatiyle saat 21.00’da) Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ı konu alacak bir etkinlik düzenleyecek. Etkinlik esnasında Ahtem Çiygöz, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki günümüz durumunu, Gayana Yüksel, Kırım'daki ifade özgürlüğü durumunu, Süleyman Mamutov, işgal edilen Kırım’daki durumunu ve Kırım Tatarlarının kolektif hakları ihlalleri ve yerli halk olarak Kırım Tatarlarının hak ihlallerini anlatacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.