SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan Ukrayna limanlarına giden gemilere tehdit!

Rusya Savunma Bakanlığı, 19 Temmuz 2023 gecesi itibarıyla Karadeniz üzerinden Ukrayna limanlarına giden tüm gemileri, potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendireceğini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2023 10:03
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2023 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan Ukrayna limanlarına giden gemilere tehdit!

Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında Türkiye ve Ukrayna'nın girişimleriyle 22 Temmuz 2022'de imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'nı 17 Temmuz 2023'te sona erdirdi. Dünyayı gıda krizi eşiğine sürükleyen Rusya, bu kez de Ukrayna limanlarına giden gemileri tehdit etti.

KARADENİZ ÜZERİNDEN UKRAYNA'YA GİDEN TÜM GEMİLER RUSYA'NIN RADARINDA!

Rusya Savunma Bakanlığı, dün gece itibarıyla Ukrayna'ya giden tüm gemilerin potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak nitelendirileceğini kaydetti. İşgalci Rusya'dan yapılan açıklamada, anlaşmanın sona erdiği belirtildi. Açıklamada, "20 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendirilecek" ifadeleri kullanıldı. 

Ayrıca yapılan yazılı açıklamada, "Buna göre, bu tür gemilerin bağlı olduğu ülkeler de Ukrayna ihtilafında Kıyiv rejimi tarafında yer almış kabul edilecek. Karadeniz’in kuzeybatısı ile güneydoğusunda uluslararası sularda bulunan bazı bölgeler de seyrüsefer için geçici olarak tehlikeli olarak ilan edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

PUTİN, ANLAŞMANIN SONA ERMESİNDEN BATI'YI SORUMLU TUTTU!

Rusya'nın savaş suçlusu lideri Vladimir Putin anlaşma konusunda sessizliğini bozdu. Putin, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın, Rusya'nın şartları yerine getirildiği müddetçe uygulanabileceğini söyledi. Putin, Rusya'nın kasıtlı bir şekilde çekildiği anlaşmanın sona ermesinden güya Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu ileri sürdü. Savaş suçlusu ve terör devleti Rusya'da, 24 Şubat 2022'den bu yana dünya ülkelerinden uygulanan yaptırımlar ile ekonominin beli büküldü. Rus ekonomisini, tahıl anlaşmasından çekilerek düzeltmek isteyen Putin, tehditler savurmaya devam etti.

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya’nın Ukrayna topraklarının tamamına yönelik başlattığı savaş ve işgal girişimi nedeniyle, dünya pazarına açılamayan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı.

22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyordu. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılların dünya pazarına açılmasını sağlıyordu. 17 Temmuz 2023 itibarıyla Rusya, bu anlaşmayı durdurduğunu açıkladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.