SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Devlet Duması “sadist yasa”yı kabul etti

Rusya Devlet Duması, tutuklulara karşı fiziksel güç ve ateşli silah kullanılmasını kurallara bağlayan yasa tasarısını kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2016 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2016 22:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Devlet Duması “sadist yasa”yı kabul etti

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Duması, tutuklulara karşı fiziksel güç ve ateşli silah kullanılmasını kurallara bağlayan yasa tasarısını kabul etti.
 
“Sadist Yasa” olarak nitelendirilen yasa tasarısında, Rusya Federal Cezaevi Servisi görevlilerinin tutukluların tutuklanma rejimini ihlal ettiği için özel araçlar kullanabileceği öngörülmüştü. Ancak Duma’da üçüncü okuma sırasında ilgili madde çıkarıldı, bundan dolayı tutukluluk rejiminin ihlal edilmesi nedeniyle tutuklara karşı fiziksel güç kullanımı öngörülmemiş oldu. Ama bununla birlikte, itaatsizliği ve otoritelerin taleplerine direnişi önlemek için güce dayanmayan yöntemlerin başarılı olmaması halinde görevlilerin fiziksel güç ve ateşli silah kullanma hakkı var. Tasarıda özel araçların ancak Cezaevi Servisi görevlilerinin yaşamları ve sağlıklarına yönelik tehdit içeren durumlarda, tutukluların itaatsizliğine ve direnişlerine son vermek için kullanılabileceği savunuldu.
 
Bunun dışında yasa tasarısına tutukluya şiddet, özel araç veya silahla müdahale ettikten sonra tutuklu için “geciktirmeden” doktor çağrılması ile ilgili talep de eklendi.
 
Eski Rus milletvekili Dmitriy Gudkov,yasa tasarısını şöyle yorumladı: “Evet, yasa ilk halindeki yamyam versiyonuna göre biraz değişti. İlkin çok tehlikeli bir yasaydı şimdi ise birçok açıdan anlamsız.”
 
Rusya Devlet Duması, geçen yılın Kasım ayında birinci okumada ilgili yasa tasarısındaki değişiklikleri kabul etmişti. Ardından insan hakları savunucuları söz konusu yasa tasarısını,“sadist yasa” olarak adlandırmıştı. İnsan hakları savunucuları bu tasarının, Rusya Federal Cezaevi Servisi görevlilerine tutuklulara herhangi bir hata için cezasız kalarak insanları darp edebilme hakkı verdiğini savunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.