SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya kesenin ağzını açtı: Asker bulamıyor!

Rusya Federasyonu'na bağlı Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı 24 Şubat 2022'den bu yana yürüttüğü topyekûn işgal girişimine katılan paralı askerlere ödenecek maaşa 13 kat zam yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 15.06.2024 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 15.06.2024 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya kesenin ağzını açtı: Asker bulamıyor!

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde, işgalci Rus ordusu saflarında Ukrayna'ya karşı savaşmak isteyen paralı askerlere rekor düzeyde maaş ödenecek.

SÖZLEŞMELİ ASKERLERE 13 KAT ZAM

Rusya Federasyonu'na bağlı Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nin Başkanı Raşid Temrezov (Rashid Temrezov) tarafından imzalanan kararnameye göre, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik yürüttüğü topyekûn saldırılara katılacak kişiler için 1,3 milyon ruble ödeme yapılacak. 

Kafkasya bölgesinde yaşanan gelişmeleri takip eden "New Dosh Dergisi" tarafından 15 Haziran 2024 tarihinde gündeme taşınan haberde, paralı askerler için daha önce ödenen ücretin 100 bin ruble olduğu belirtildi. Temrezov tarafından imzalanan kararname ile Ukrayna'ya karşı savaşmak isteyen paralı askerlerin maaşına 13 kat zam yapılmış oldu.

Rusya Federal Devlet İstatistik Servisinin yayımladığı verilere göre, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti 2023 yılında Rusya Federasyonu'na bağlı ülkeler arasında yoksulluk açısından üçüncü sırada yer aldı. Bölgedeki çalışanların ortama maaşı ise 23,5 bin ruble olarak hesaplandı.

TOPLU ÖDEMEYE 2 KATTAN FAZLA ZAM

Öte yandan Rusya Federasyonu'na bağlı bir diğer cumhuriyet olan Kabardino-Balkarya'da ise, 15 Haziran 2024 tarihinden itibaren Rusya Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalayanlara yapılacak toplu ödeme miktarı, 2 kattan fazla artırılarak 805 bin rubleye yükseltildi.

Söz konusu bu gelişmeler, Rusya'nın Ukrayna'nın anakarasına yönelik olarak 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana sürdürdüğü topyekûn saldırı ve işgal girişiminde, cepheye asker sevk etmekte güçlük çektiği ve artan asker zayiatını kapatmakta zorlandığı şeklinde yorumlandı.

RUSYA'NIN ASKER KAYBI 525 BİNİ AŞTI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından 15 Haziran 2024 tarihinde yapılan açıklamada, işgalci Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü topyekûn saldırı ve işgal girişiminin başlangıcından bu yana toplamda 525 bin 150 askerini kaybettiği bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.