SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın bir sonraki hedefi Moldova olabilir!

Romanya Genelkurmay Başkanı Gheorghita Vlad, 31 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirdiği açıklamasında Rus yayılmacılığının bir sonraki hedefinin Moldova olabileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 09:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın bir sonraki hedefi Moldova olabilir!

Aralık 2023 yılında Romanya Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen Gheorghita Vlad, Rusya'nın 22 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal girişimi ve topyekûn saldırıların başarılı olması hâlinde yayılmacı emellerinden vazgeçmeyeceğini belirtti. Vlad, Özgür Avrupa Radyosuna (Radio Europa Liberă) 31 Ocak'ta verdiği röportajında bir sonraki hedefin Moldova olabileceğini kaydetti.

"KAYBEDECEK TEK BİR SANİYEMİZ BİLE OLMADIĞINA İNANIYORUM"

Genelkurmay Başkanı Vlad, "Avrupa Birliği'nin tüm nüfusu gibi Romanya nüfusu da endişeli. Harekete geçmeli ve hazırlıklı olmalıyız. Rusya Ukrayna'da kazanırsa, ana hedef Moldova olacaktır. Batı Balkanlar'da gerginliklere tanık olacağız. Kaybedecek tek bir saniyemiz bile olmadığına inanıyorum. Bu, tüm Avrupa ülkelerinin halkı hazırlamayı düşünmesi gereken bir andır." ifadelerini kullandı.

Vlad, konuya ilişkin olarak ayrıca, "Rusya Federasyonu dünya düzeni için, demokrasi için bir sorun haline gelmiştir. Aslında bu, Rusya'nın demokratik dünya ile savaşıdır. Bu Ukrayna ile bir savaş değildir." cümlelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.