SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna’ya girmeye mi hazırlanıyor?

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2014 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2014 09:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna’ya girmeye mi hazırlanıyor?

Rusya, iki gün içinde Ukrayna’nın doğu bölgelerine "barışı koruma" adı altında operasyona başlayabilir. 

Znak.com internet sitesine konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı'na yakın olan ve adının açıklanmasını istemeyen kişi, “Evet, böyle bir şey var. Durum zor. Ukrayna ordusunun ve silahlı kişilerin ateşi karşılıklı kesmeleri için, iki gün önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya Donetsk ve Lugansk bölgesindeki çatışmayı birkaç aylık durdurması teklif edildi. Rusya ne ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni ne de ‘Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni tanıyor. Poroşenko bu teklifi kabul etmedi. Her gün yerli sakinler ölüyor. Rusya barış operasyonu hazırladı. Operasyon gerçekleşirse, birkaç Rus birlikleri, yerli sakinleri korumak için büyük şehirleri kuşatacak. Fakat son karar daha verilmedi” dedi.

Bunun yanı sıra, Putin'in, Ukrayna'da askeri güç kullanma izni veren tezkerenin iptal edilmesi teklifinin de sadece, gaz anlaşmasının imzalandığı Avusturya ziyareti öncesi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'ya iyi niyet gösterisi olduğu belirtildi.

Znak.com’un muhabiri Yekaterina Vinokurova, açıklama yapan kişinin güvenli olduğunu ve daha önce verdiği bilgilerin hep doğrulandığını belirtti. Diğer yandan Ukrayna yönetimine ateşkes ilan edilmesi için baskı uygulamak amacıyla bu bilginin kontrollü şekilde basına sızdırıldığı fikri de dile getiriliyor. Çünkü söz konusu bilgi, Poroşenko'nun 3 Temmuz'da, bellili şartların yerine getirilmesi halinde yeni ateşkesin ilan edilmesinin mümkün olduğu yönünde açıklama yapmasından sonra ortaya çıktı. 

Fakat acil toplantı olabileceği nedeniyle Rusya Devlet Duma’sı milletvekillerine Moskova’dan ayrılmama talimatı da şüphe uyandırıyor.

Rusya, resmi olarak barış gücünü Ukrayna’ya gönderirse, Birleşmiş Milletler'in yaptırımlarına uğrayacak. Fakat daha önce Kremlin, dünya toplumunu dikkate almadan benzer operasyonları düzenlemişti. Örneğin, 1999 yılında Rusya, Priştine’deki havaalanını kontrol altına almak için Kosova’ya komando askerleri göndermişti.

Barış gücü adı altında Rus askerlerin Ukrayna’ya gönderilmesi, yine de askeri müdahale sayılacak. 

Rus askerlerin Ukrayna’nın doğu bölgelerine girmesi durumunda Transdinyester ya da Güney Osetya’daki senaryo gerçekleşmiş olup Ukrayna ordusunu ve kolluk kuvvetlerini etkisiz hale getirecek, böylece Rusya, durumu kontrol altına almış olacak.

Medyada, Ukrayna sınırının yakınlarında bulunan Rus askeri araçların, barış gücü renklerine boyandığına dair haberler mevcut.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.