SON DAKİKA
Hava Durumu

Saraybosna Büyükelçiliğine Türkçe eğitim için destek talebi

Bosna Hersek Federasyonu Bağımsız Temel Eğitim Sendikası, Saraybosna'da Türkçe eğitim verilmesi için Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinden yardım talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 21:20
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 21:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Saraybosna Büyükelçiliğine Türkçe eğitim için destek talebi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Türkçe eğitime destek için çalışmalar sürüyor. Bosna Hersek Federasyonu (FBiH) Bağımsız Temel Eğitim Sendikası (SSOOIO), Saraybosna Kantonu’nda Türkçe dil eğitimi verilmesi ve Türkçe öğretmenlerinin çalışmalarının muhafaza edilmesi için Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinden yardım talebinde bulundu. 

TÜRKÇE DERSİ İÇİN GEREKLİ ÖĞRENCİ SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILDI 

Sendikadan yapılan açıklamada, ülkede Türkçe derslerinin yapılmaması ve Türkçe öğretmenlerinin işini kaybetmesi tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Balkan News'in haberine göre, Sendikanın Saraybosna Kantonu Kurulu Başkanı Saudin Sivro, Saraybosna'daki okullarda devam eden Türkçe derslerinin karşı karşıya kaldığı tehdidi vurguladı. Sivro, Türkçe eğitimiyle ilgili düzenlemelerin yapıldığını ve bu kapsamda seçmeli Türkçe derslerinin gerçekleştirilebilmesi için Türkçe’yi tercih eden minimum öğrenci sayısının 8’den 16’ya çıkardığını ifade etti.

Sivro, "Kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin geride bıraktığımız on yıl boyunca Türkçenin tanıtımı ve Türk lisanının Saraybosna Kantonu’nda öğretimi için milyonlarla ölçülecek miktarlarda kaynak ayırdığı hepimizin malumu. Bu şekilde iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri ilerletilmiş ve Türkiye, onlarca Türkçe öğretmeninin mesleki eğitimine de destek sağlamıştır. Tüm bunlar, diğer dersler için 8’den az sayıda öğrenci dahi yeterli iken ve hatta bazı dersler için tek bir öğrencinin tercihi dahi yeterli iken, ikinci yabancı dil (Türkçe) öğrenmeyi tercih eden minimum öğrenci sayısını iki kat (16) artırmayı teklif eden bakanımız Naida Hota-Muminovic tarafından doğrudan imha edilmektedir" açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.