SON DAKİKA
Hava Durumu

Sırp avukat Prekaz Katliamı'nı anmak için o köye gitti: Ziyaretin sonuçlarından korkmuyorum

Sırp avukat ve aktivist Cedomir Stojkovic, Kosova'daki Sırbistan'ın işlediği katliamı anmak için Prekaz Köyü'nü ziyaret etti. Ziyaretin sonuçlarından korkmadığını dile getiren Stojkovic, 7 yaşında öldürülen Blerina Yaşari'nin mezarına not yazılı bir çelenk bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 19.01.2024 18:29
Haber Güncellenme Tarihi: 19.01.2024 18:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sırp avukat Prekaz Katliamı'nı anmak için o köye gitti: Ziyaretin sonuçlarından korkmuyorum

Sırp avukat ve aktivist Cedomir Stojkovic, Prekaz Katliamı dolayısıyla tüm Kosovalılardan özür dileidği için 6 saat boyunca işkenceye maruz kalan Sırp muhalif lider Nikola Sandulovic'in ardından Prekaz köyünü ziyaret etti. 

"NEFRET ÖLÜR, SEN SONSUZA DEK YAŞARSIN"

Kosova Kurtuluş Ordusu (KKO) Komutanı Adem Yaşari ve ailesinin katledildiği Prekaz köyünde çeşitli incelemelerde bulunan Avukat Stojkovic, katliamın kurbanlarını andı. Stojkovic, 7 yaşındayken öldürülen Blerina Yaşari'nin mezarı başına, "Nefret ölür, sen sonsuza kadar yaşarsın. Bin yıllık barış için bin gözyaşı, ‘Özür dilerim’ kelimesiyle başlayan milyonlarca umut ve hayal..." ifadesinin yer aldığı notla birlikte çelenk bıraktı. 

Resim

SIRP AVUKAT BU ZİYARETİN SONUÇLARINDAN KORKMUYOR

Bu ziyaretin sonuçlarından korkmadığını dile getiren Stojkovic, "Kosova Savaşı'ndan yani Balkanlardaki son savaştan 25 yıl sonra ülkem, Arnavut çocuklarının mezarlarına çiçek bırakarak milletler arasında uzlaşma isteyen insanları tutuklayıp dövüyor. Bu göz ardı etmememiz gereken bir işarettir" dedi. Stojkovic, "Bu kötülük şimdi ortak geleceğimizin mümkün olduğu umudunu yok etmeye çalışıyor" diyerek kötülüğün henüz yenilmediğini de sözlerine ekledi.

ARNAVUTLARDAN ÖZÜR DİLEYEN SIRP MUHALİF LİDER İŞKENCE GÖRDÜ!

Sırbistan'daki muhalif Cumhuriyetçi Parti Lideri Nikola Sandulovic, Kosova'ya yönelik desteğinden dolayı ağır bir işkenceye maruz kaldı. Sandulovic sosyal medyada paylaştığı bir videoda, Kosova Savaşı'nı hatırlatan ve Sırplar tarafından katledilen Prekaz Katliamı'nı andı. Bu paylaşımından sonra halkı kışkırtma, kine ve nefrete sürükleme gerekçesiyle Sandulovic, Sırbistan'da gözaltına alındı. 3 Ocak 2024 tarihinde polis ekipleri tarafından evine baskın düzenlenen Sandulovic, 6 saat işkence gördüğünü ifade etti. Güvenlik Bilgi Ajansı (BİA) tarafından saatlerce dövüldüğünü dile getiren Sandulovic ,17 Ocak 2024 tarihli açıklamasında şunları aktardı:

"Bana işkence yapan, beni döven, aşağılayan ve 6 saatten fazla bir süre boyunca beni ve ailemi öldürmekle tehdit eden Sırp gizli polisi tarafından kaçırıldım. Sadece sağlığım değil hayatım da tehlikeye girdi"

Sırp muhalefet liderinin ailesinden istihbarata 'işkence' suçlaması

MUHALİF LİDER SANDULOVİC FELÇ KALDI

Ailesi, Sandulovic'in türlü işkencelere maruz kaldığını, kaburgasının kırıldığını ve sol tarafının felç olduğunu ifade etmişti. Sandulovic'in gözaltından çıkarıldıktan sonraki hali ise ülkede geniş yankı uyandırmıştı.

PREKAZ KATLİAMI

Yaklaşık 5 bin kişiden oluşan Sırp güçleri, 5-7 Mart 1998'de Efsane Kosovalı komutan Adem Yaşari'nin (Adem JashariPrekaz köyündeki evini ablukaya alarak, tank ve ağır silahlarla düzenledikleri saldırılarda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu onlarca kişiyi katletti. Katliamdan yalnızca Hamza Yaşari'nin 10 yaşındaki kızı Besarta kurtulabildi. "Prekaz Katliamı" olarak anılan saldırı, ülkeye NATO tarafından uluslararası müdahale yapılması konusunda dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Yaşari ailesine yönelik yapılan saldırının ardından yayımladığı raporda, "Tüm bulgular, saldırının UÇK askerlerini yakalamayı değil, onları ve ailelerini öldürmeyi amaçladığını kanıtlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.