SON DAKİKA
Hava Durumu

Sivastopol Valisi Menyaylo: "Kapalı şehir" statüsü geliri azaltır

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2014 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2014 20:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sivastopol Valisi Menyaylo: "Kapalı şehir" statüsü geliri azaltır

Sivastopol Valisi Sergey Menyaylo, yabancılara şehre girişin yasaklanmasını boş ve anlamsız olduğunu savundu.

Sergey Menyaylo, “Evet, şehir sakinleri için güven sağlanmalı, fakat iktidarın kararı ekonomik amaçlara uygun olmalı. Şehir açık olursa, insanlar bize gelir, tatil yapar, bütçemize katkı sağlar. Şehri kapatırsak, gelir azalır” dedi.

Menyaylo, yabancılara Sivastopol'e girişi kapatmak için hiçbir gerekçenin olmadığını belirtti.

Daha önce Sivastopol Yasama Meclisi üyeleri, yabancılara şehre girişi yasaklamayı önermişti. Yasama Meclisi üyeleri, ilgili talebin sebebi olarak, Sivastopol'de Rusya Karadeniz Filosu'nun bulunması, böylece gizlilik ve güvenlik rejiminin sağlanması gerekliliğini göstermişti. Dünyadaki istikrarsız durum ve batı ülkelerin Rusya’ya karşı izlediği politikadan dolayı Kırım ve Sivastopol'de bazı provokasyonların meydana gelebileceğini belirten Yasama Meclisi üyeleri İvan Yermakov ve Vasiliy Parhomenko, “Ekonomik, siyasi ve askeri güvenliği sağlamak lazım” diye kaydetmişti.

Sivastopol daha önce de 'kapalı şehir' statüsü sahip bir şehirdi. 1916 ile 1995 yılları arasında yerli olmayanların şehre girişi yasaktı. 1956 ile 1984 yılları arasında Sivastopol'e giriş yasağının resmi olarak kaldırılmasına rağmen, 'kapalı şehir' uygulaması devam ediyordu. 1 Aralık 1995 tarihinde Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun kararı ile Akyar'a isteyen herkese giriş izni verilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.