SON DAKİKA
Hava Durumu

"Tarihçilerin kutbu" Prof. Dr. Halil İnalcık vefatının 7. yılında saygıyla anılıyor

"Tarihçilerin kutbu" olarak tanınan ünlü Kırım Tatar tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, vefatının 7. yılında saygı, özlem ve rahmetle anılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 14:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Tarihçilerin kutbu" Prof. Dr. Halil İnalcık vefatının 7. yılında saygıyla anılıyor

Kırım Tatar tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, bugün vefatının 7. yıldönümünde saygı ve özlemle anılıyor. Osmanlı Devleti Tarihi başta olmak üzere pek çok alanda öncü olan çalışmalarıyla tarih araştırmalarına önemli katkılarda bulunan ve "Tarihçilerin kutbu" olarak anılan İnalcık, 25 Temmuz 2016'da hayata gözlerini yumdu. İnalcık'ın çalışmaları bugün uluslararası literatürde halen önemli bir yere sahip. 

TARİHÇİLERİN KUTBU HALİL İNALCIK KİMDİR?

Halil İnalcık, 1916'da İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Kırım göçmenlerinden Seyit Osman Nuri Bey, annesi Ayşe Bahriye Hanım'dır. Ailesi, 1924 yılında Ankara'ya yerleşti. 1923-1930 arasında Ankara Gazi Mektebinde, bir yıl da Sivas Muallim Mektebine devam etti. Orta tahsilini 1931’de Ankara’da Gazi Muallim Mektebinde tamamladıktan sonra Balıkesir Necati Bey Muallim Mektebinde lise tahsiline devam etti. 1936 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1940 yılında mezun olduktan sonra fakültede asistan olarak kaldı.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin ilk öğrencilerinden olan İnalcık, Yakınçağ Tarihi bölümünde doktorasını da tamamladıktan sonra, 1942-1972 yılları arasında öğretim üyeliği yapmış; Chicago Üniversitesi Tarih bölümünde Osmanlı Tarihi dersleri verdi. 1993’te de Bilkent Üniversitesine geçti.

Prof. Dr. Halil İnalcık anısına düzenlenen sempozyumun bildirileri e-kitap  olarak yayımlandı - QHA - Kırım Haber Ajansı

Eserleri onlarca dile çevrilen, “dünyanın en büyük Osmanlı tarihçisi” olarak kabul edilen Prof. Dr. İnalcık, özellikle Osmanlı İmparatorluğu tarihi üzerine önemli çalışmaları gerçekleştirmiş, birçok Osmanlı tarihçisinin hocalığını yapmıştı. Halil İnalcık’ın dedesinin Bahçesaray Hansarayı Camisi müezzini olduğu, kendisinin işgalden önce Kırım’ı ziyaret ettiği, Türkiye’deki ve görev yaptığı yıllarda ABD’deki Kırım Tatar camiası ile her zaman yakın ilişkiler içerisinde olduğu biliniyordu.

Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay ve KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay’ın hazırladığı “Kırım” belgeselinden (1994) başlayarak birçok belgesel projesine danışmanlık yapmış, Osmanlı Tarihi'nin dönüm noktalarını anlatmıştı. 

Yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay'ın, yapımcılığını ise Zafer Karatay'ın yaptığı "100 Yıllık Çınar" belgeseli de Prof. Dr. Halil İnalcık'ın hayatına mercek tutmuştu.

HALİL İNALCIK GELENEKSEL USÜLLERDE ULEMA KABRİSTANINA DEFNEDİLDİ 

Prof. Dr. İnalcık, uzun süredir tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesinde, 25 Temmuz 2016’da 100 yaşında hayatını kaybetti. 27 Temmuz 2016’da Ankara’da gerçekleştirilen törenin ardından da 28 Temmuz 2016’da İstanbul’da Fatih Cami haziresine defnedildi.

Prof. Dr. Halil İnalcık'a ulema mezarı yaptırıldı haberi - Arkeolojik Haber  - Arkeoloji Haber - Arkeoloji Haberleri

BİR ASIRLIK ÖMRÜ KİTAPLARLA GEÇTİ 

Hayatı boyunca 25 kitap ve 310’dan fazla makaleye imza atmış olan Halil İnalcık’ın en son üzerinde uzun yıllar çalıştığı ve vefatından önce tamamladığı, “Kırım Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700” isimli eseri de okuyucularla buluşmuştu.

Halil İnalcık Seti 12 Kitap - Halil İnalcık Kitabı ve Fiyatı

PROF. DR. HALİL İNALCIK KÜLLİYATI

İnalcık’ın yazdığı ve birkaç dilde araştırmacıların da, tarihçi olmayan okurların da ilgiyle okuduğu eserlerden bazıları şunlardır:

-The Ottoman Empire, The Classical Age, 1300-1600, 1974 (Osmanlı İmparatorluğu, Klasik Çağ)
-Suret-i Defter-i Sancak-i Arvanid
-The Middle East and the Balkans under the Ottoman Empire, Bloomington,
-Gazavat-ı Sultan Murad b. Mehemmed Han
-Ottoman Civilization (Gunsel Renda ile birlikte),
-Essays in Ottoman History
-Fatih Devri Üzerine Tedkikler ve Vesikalar,
-Osmanlı’da Devlet, Hukuk, Adalet,
-Osmanlı İmparatorluğu’nun Ekonomik ve Sosyal Tarihi Cilt 1 – Cilt 2
-Tanzimat ve Bulgar Meselesi
-Şair ve Patron,
-Atatürk ve Demokratik Türkiye,
-Devlet-i Aliyye,
-Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı
-Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı,
-Devlet-i ‘Aliyye: Tagayyür ve Fesad, Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar II,
-Kanunname-i Sultani Ber Muceb-i Örf-i Osmani
-Osmanlı’da Devlet Hukuk Adalet
-Osmanlı Uygarlığı
-Has-Bağçede ‘Ayş u Tarab
-Kırım Tarihi Üzerine Araştırmalar 1441-1700

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.