SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'ten Üsküp Türk Çarşısı ziyareti

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Üsküp Türk Çarşısı'nı ziyaret ederek Anadolu topraklarındaki esnafların sevgi, kardeşlik ve yardımlaşma esasına dayandırdığı Ahilik anlayışına dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 11:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'ten Üsküp Türk Çarşısı ziyareti

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar'daki faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Kosova ve Kuzey Makedonya ziyaretinde bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Üsküp Türk Çarşısı Esnaf Derneği Başkanlığına yeni seçilen Bujar Dullovi ve üyeleri tarafından Üsküp Türk Çarşısı'nda karşılandı.

Dernek, tarihi eserleri ve sosyal projelerle bugüne kadar çarşıya sunduğu desteği nedeniyle Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti. Esnaf Derneği Başkanı Dullovi, Üsküp Türk Çarşısı'ndaki yeni projeleri de Çevik'e anlattı. Esnaf, Türk çarşısını konu alan bir resmi Çevik'e hediye etti. 

Image

ÇEVİK, ÜSKÜP TÜRK ÇARŞISI'NDA AHİLİK TEŞKİLATINA VURGU YAPTI

Dr. Mahmut Çevik, Üsküp Türk Çarşısı ziyaretinde, Türklerin Anadolu topraklarında Türk zanaatkarların sevgi, dayanışma ve kardeşlik esasına dayandırdığı Ahilik anlayışına değindi. Çevik, bu anlayışın çarşıda huzur, anlayış, kardeşlik ve yardımlaşma getireceğini vurguladı. 

Image

ONLİNE YAZARLIK ATÖLYESİ'NDEN ÇEVİK'E YOĞUN İLGİ

Başkanlığı, Mürteza Sulooca tarafından TİKA'nın katkılarıyla yürütülen Üsküp Balkan Yazarlar Birliği ile başlattıkları "Online Yazarlarlık Atölyesi"nden eğitim alan Burcu Ali 'nin de aralarında  bulunduğu Emine Ademi, Gülasfi Melan, Hüseyin Musli gibi yazarlar ve öğretmenler tarafından Türk Çarşısında karşılanan Dr. Mahmut Çevik'e yazarlar yayınladıkları eserleri hediye etti. 

Çevik, yazarların ince ve naif karaktere sahip olduklarını, üreterek birlikte bu bölgede var olmak istediklerini belirterek, Türk milletinin kimlik ve kültürünün muhafazasında ciddi öneme sahip olan Türk Dilinin gelişmesine de katkı sağlayan genç yazarlara teşekkür ederek okurunun bol olmasını diledi.

Image

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.