SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dışişlerinden Kırım Tatar Sürgünü'nün 80. yılı münasebetiyle açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin yıl dönümü sebebiyle anma mesajı yayımlandı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 11:13
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dışişlerinden Kırım Tatar Sürgünü'nün 80. yılı münasebetiyle açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarı vatandaşların Sovyetler Birliği tarafından sürgüne gönderilmesinin 80. yıl dönümünü münasebetiyle anma mesajı yayımladı.

"KIRIM TATAR HALKININ GASP EDİLEN HAKLARI İADE EDİLMEMİŞ, ACILARI DİNMEMİŞTİR"

Bakanlığın resmî internet sayfası aracılığıyla paylaşılan mesajda, Türkiye’nin, Kırım Tatar halkının her zaman yanında olacağı belirtilirken, "Kırım Tatar Türk halkının 18 Mayıs 1944’te Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından sürgüne gönderilmesinin 80. yıl dönümünü hüzün ve teessürle hatırlıyoruz. 80 yıl önce bugün, yüz binlerce Kırım Tatarı ana vatanlarından zorla çıkartılarak çeşitli ülkelerdeki çalışma kamplarına sürülmüş; maruz kaldıkları gayriinsani koşullardan dolayı yaşlı, çocuk ve kadın çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir. Üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen Kırım Tatar halkının gasp edilen hakları iade edilmemiş, acıları dinmemiştir. Kırım'ın hukuk dışı ilhakı yeni acılara kapı aralamıştır." ifadelerine yer verildi.

"Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da kimliklerinin korunması; güvenlik, refah ve esenliklerinin sağlanması için Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edecektir." denilen açıklamada ayrıca, 21 Mayıs 1964 Çerkes Sürgünü'ne atıfla "Çerkes Sürgünü,Türkiye'nin üzüntüyle hatırladığı bir başka trajedidir. Bundan 160 yıl önce 21 Mayıs'ta Kafkasya halkları çok ağır şartlar altında ana vatanlarını terk etmek zoru"nda bırakılmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Kırım Tatarlarının ve Kafkasya'nın kardeş halklarının acılarını paylaşıyor ve hatıralarını saygıyla yad ediyoruz." cümlelerine yer verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.