SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dışişlerinden Rusya'nın Ukrayna'da topyekûn işgal girişiminin 2. yılına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik gerçekleştirdiği topyekûn saldırı ve işgal girişiminin ikinci yılında bir açıklama gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 13:25
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 13:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dışişlerinden Rusya'nın Ukrayna'da topyekûn işgal girişiminin 2. yılına ilişkin açıklama

İşgalci Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimine başlamasının ardından tam iki yıl geride kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın yayılmacı politikaları neticesinde çıkan savaşın ikinci yılında bir açıklama yayımladı.

"ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜME ULAŞILMASINA YÖNELİK ÇABALARIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Bakanlığın resmî internet sayfasında yer alan açıklamada, Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne destek verildi.

"Ukrayna Savaşı’nın Başlangıcının İkinci Yıl Dönümü Hk." başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna’daki savaş ikinci yılını geride bırakırken, çatışmaların Ukrayna üzerindeki yıkıcı etkisi büyümekte, bölgesel ve küresel düzeydeki olumsuz sonuçları derinleşmektedir.

Diplomatik süreci yeniden canlandırmaya imkan verecek koşulların en nihayetinde ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bu anlayışla, taraflara gerekli telkinlerimizi sürdürüyoruz.

Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasına yönelik çabalarımızı devam ettireceğiz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.