SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Yunan diplomatik ilişkilerinde yeni dönem

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragkogiannis’in 2 Şubat’ta gerçekleştireceği İstanbul ziyareti öncesinde Türk Yunan diplomatik görüşme takvimi belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2024 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2024 17:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Yunan diplomatik ilişkilerinde yeni dönem

Yunan diplomatik kaynakların, Yunanistan basınına aktardığı bilgilere göre, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilkbaharda Ankara’da gerçekleştirecekleri önemli bir görüşmenin hazırlıkları hız kazandı.

AMAÇ TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNDE POZİTİF GÜNDEMİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Batı Trakya'da faaliyet gösteren çevrim içi haber sayfası Azınlıkça'nın gündeme taşıdığı haberde Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragkogiannis’in 2 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştireceği ziyaretin sürecin başlangıcı noktası olacağı bilgisi yer aldı. 

Fragkogiannis’in ziyareti sırasında, iki ülke arasındaki pozitif gündemin güçlendirilmesi hedefleniyor. Ziyaret kapsamında ayrıca, iş insanlarından oluşan bir Yunan heyetinin de Türk iş insanları ve dışa dönük kurumlarla buluşacağı bir iş forumuna katılması planlanıyor. Söz konusu forum, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunma amacı taşıyor.

11 Mart 2024'te ise Türkiye Yunanistan arasındaki siyasi diyaloğu ileri taşıyaması hedeflenen bir başka toplantı organize edilecek. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Aktsapar’ın başkanlık edeceği bu toplantı, Miçotakis ile Erdoğan arasında 2024 yılı Nisan ya da Mayıs aylarında planlanan görüşmeye zemin hazırlayacak.

Ayrıca, Miçotakis ve Erdoğan arasında Washington’da gerçekleşecek NATO zirvesi kapsamında bir görüşme yapılması da planlar arasında yer aşıyor. Planlanan görüşme, bölgesel ve küresel güvenlik konularında iki ülkenin yakınlaşmasının bir göstergesi şeklinde ele alınıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.