SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'de seçim yarışı devam ediyor: İkinci tura gidilecek mi?

Halkın dün sandık başına gittiği Türkiye'de seçim sonuçları bugün kesinleşecek. Yüzde 99'u açılan sandıklarda seçim yarışı devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2023 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2023 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'de seçim yarışı devam ediyor: İkinci tura gidilecek mi?

Türkiye'de dün yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri son dönemde en yüksek katılımla sona erdi. Sandık başında oy kullanan seçmenler Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 18.30'da kaldırılan yasak kapsamında seçim yarışını anbean takip etti. 

SANDIKLARIN YÜZDE 99'U AÇILDI

12. Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan %49.4 ile ilk sırada yer alırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu %44.9 ile cumhurbaşkanlığı yarışında ikinci sırada yer alıyor. Seçim yarışını bağımsız aday Sinan Oğan %5.2 ve seçimden geri çekilen Muharrem İnce ise %0.44 oranında oy aldı. Seçimde %50 barajını geçemeyen adayların 2 hafta sonra gerçekleşmesi öngörülen ikinci tur seçimde tekrar yarışacağı öngörülüyor. 

Anadolu Ajansı, ANKA ve YSK'nın sonuçlarına göre %99'u açılan sandıklardan çıkan oy oranlarının ardından adaylardan yeni açıklamalar geliyor.  Yarışı önde götüren Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar geliyor.

Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece yaptığı balkon konuşmasında seçimi kazandığına işaret etti. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise seçimin ikinci tura kaldığını vurguluyor. 

Öte yandan henüz sayısı eklenmeyen yurtdışı oyları seçimin kaderini belirleyecek. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.