SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Solingen Faciasında hayatını kaybedenleri andı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı 30 yıl önce meydana gelen Solingen Faciası'nda hayatını kaybeden kurbanları andı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Solingen Faciasında hayatını kaybedenleri andı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı 30 yıl önce bugün meydana gelen ve halen yüreklerdeki acısı taze olan Solingen Faciası kurbanlarını andı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Almanya'nın Solingen kentinde yapılacak anma etkinliğine, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim'in katılacağı belirtildi. 

"SOLİNGEN SALDIRISINDAN BU YANA IRKÇILIK AVRUPADA ARTMAYA DEVAM EDİYOR"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Almanya’nın Solingen şehrinde, 29 Mayıs 1993 tarihinde, ırkçı bir grup tarafından evlerinin kundaklanması sonucu hayatlarını kaybeden beş vatandaşımızı, alçak saldırının 30. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

Söz konusu saldırının 30. yıl dönümü münasebetiyle bugün (29 Mayıs 2023) Solingen’de düzenlenecek anma törenlerine Bakan Yardımcımız Sayın Yasin Ekrem Serim katılacaktır.

Bu vesileyle, ırkçı ve yabancı düşmanı saldırılarda hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımızı ve Solingen saldırısında aile fertlerini kaybetmesine rağmen itidal çağrılarıyla örnek bir duruş sergileyen, yakın zaman önce kaybettiğimiz Mevlüde Genç’i de hürmet ve rahmetle yad ediyoruz.

Solingen saldırısından bu yana geçen otuz yılda yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam düşmanlığının Avrupa’da artmaya devam ettiğini kaygıyla izliyoruz.

Her türlü ayrımcılığın önlenmesi ve bu tür trajedilerin tekrarlanmaması için yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam düşmanlığı ile hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Türkiye, sadece belirli bir topluma ve bireylere değil, tüm insanlığa karşı tehdit teşkil eden bu düşmanca zihniyete karşı mücadelesini her düzeyde ve her platformda kararlılıkla sürdürecektir."

Image

SOLİNGEN FACİASI NEDİR?

Bundan tam 30 yıl önce Almanya’nın Solingen kentinde gurbetçi Türklerin başına büyük bir felaket geldi. Bir grup ırkçı faşist, 29 Mayıs 1993 gecesi ansızın bir Türk ailenin evini ateşe verdi. Aynı aileden 5 Türk o gün can verdi.

1970’li yıllarda Almanya’ya çalışmak üzere gelen Genç ailesi, 3 katlı müstakil evlerinde hayatlarını sürdürürken 4 Neo-nazi, ailenin evini kundakladı. 

Solingen Faciası - Vikipedi

Sağ kalan Kamil ve Mevlüde Genç çiftinin hayatı o gece alt üst oldu. Genç çiftin 2 kardeşi, 2 kızı ve 1 yeğeni çığlıklarla can verdi. Irkçı saldırının hedefi olan; 28 yaşındaki Gürsün İnce, 19 yaşındaki Hatice Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk, 9 yaşındaki Hülya Genç ve 5 yaşındaki Saime Genç’in yüreklerdeki acısı halen taze.

Bugün Solingen faciasının yaşandığı ev, utanç müzesi haline getirildi.

Peki, bu alçak saldırıyı yapan canilere ne oldu?

Almanya’da kimliği gizli tutulan Neonazi katiller, 10-15 yıl arası hapis cezası aldı. Solingen’in faili olan katiller, bugün halen Almanya sokaklarında serbestçe dolaşıyor. Solingen faillerinin serbest olması, vicdanları kanatan bir durum ve bir utanç vesikası olmaya devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.