SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri’nden KTMM yasağı ile ilgili açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus yönetime bağlı mahkemenin Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasaklama kararını kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2016 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2016 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri’nden KTMM yasağı ile ilgili açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus mahkemenin Kırım Tatar Milli Meclisi’ni aşırıcı örgüt kabul ederek faaliyetlerini yasaklamasına ilişkin açıklamada bulundu.
 
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan 27 Nisan tarihinde yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin, Kırım Tatar halkının hür iradesinin vücut bulduğu, demokratik yollardan seçilmiş meşru temsil ve karar organı olduğu vurgulanarak Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasının yarımadanın Rusya tarafından gayrımeşru şekilde işgal ve ilhakı sonrasında Kırım Tatarlarının birlik ve bütünlüğünü hedef alan adımların son halkası olduğu belirtildi.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yasaklanması kararını kınadığını ve Türkiye’nin, Kırım Tatarlarının haklı mücadelelerine ve Kırım Tatarlarına yönelik baskılara son verilmesi çabalarını kararlılıkla desteklemeyi sürdüreceği belirten Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, “Kırım Tatarları bu kararla, maruz bırakıldıkları korkutma, sindirme ve yıldırma politikalarına boyun eğmeye ve teslim olmaya zorlandıkları yeni bir adımla karşı karşıya bırakılmışlardır” denildi.
 
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasının tam metni aşağıdaki gibi:

“Rusya Federasyonu’nun işgali altında bulunan Kırım’daki fiili yönetim tarafından bir süre önce başlatılan süreç sonucunda dün (26 Nisan) Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklandığı ilan edilmiştir.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi, soydaşımız Kırım Tatar halkının hür iradesinin vücut bulduğu, demokratik yollardan seçilmiş meşru temsil ve karar organıdır. KTMM’nin faaliyetlerinin yasaklanması, Yarımada’nın Rusya tarafından gayrımeşru şekilde işgal ve ilhakı sonrasında Kırım Tatarlarının birlik ve bütünlüğünü hedef alan adımların son halkasıdır. Kırım Tatarları bu kararla, maruz bırakıldıkları korkutma, sindirme ve yıldırma politikalarına boyun eğmeye ve teslim olmaya zorlandıkları yeni bir adımla karşı karşıya bırakılmışlardır.
 
Bu kararı hem Kırım Tatar toplumuna karşı yürütülen sistematik ve kollektif baskının, hem de Yarımada’da yaşayanların temel hak ve özgürlüklerine vurulmakta olan darbelerin yeni bir tezahürü olarak teessüfle karşılıyor ve kınıyoruz.
 
Türkiye, Kırım Tatarlarının haklı mücadelelerine ve Kırım Tatarlarına yönelik bu tür baskılara son verilmesi çabalarını kararlılıkla desteklemeyi sürdürecektir.”

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.