SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin ilk insansız tanker uçağı ANKA-3

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 insansız tanker uçağı test uçuşuna hazırlanıyor. ANKA-3 sayesinde savaş uçaklarına, cephe hattının ilerisinde de yakıt ikmali yapılabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2023 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'nin ilk insansız tanker uçağı ANKA-3

Türkiye’nin insansız hava araçlarına yeni bir güç katacak olan ANKA-3'ün test uçuşu yapması için geri sayım başladı. TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-3 test uçuşuna hazırlanıyor. Pek çok yeni özelliğiyle öne çıkan ANKA-3, Türkiye'nin yakıt ikmaline imkan sağlayan ilk insansız tanker uçağı olacak. Türkiye, dünyada bu kabiliyete sahip sayılı ülkelerden olacak ve kritik görevleri bu araçlar ile yapabilecek.

TUSAŞ imzalı ANKA-3, tasarımsal özellikleri sayesinde çok düşük bir radar kesit alanına sahip.

ANKA-3'ÜN ÖZELLİKLERİ

Türkiye'nin havadaki yeni gücü ANKA-3 hakkında TRT Haber'de ayrıntılı bir haber yayımlandı. Buna göre, çok özel ve çok fonksiyonlu bir insansız hava aracı olan ANKA-3'ün sahip olduğu tasarım ve kabiliyet hemen göze çarpıyor. Radar kesit alanı çok düşük olan aracın, bu sayede savaş uçaklarına cephe hattının ilerisi gibi aslında son derece riskli yerlerde dahi ikmal yapabilmesinin önü açılıyor.

DÜNYADA TANKER İHA YAPIMI

Dünyada bir insansız hava aracını tanker uçak olarak kullanmak için çalışmalarını sürdüren ülke sayısı çok çok az. Söz konusu ülkelerin ortaya koyduğu projelerin neredeyse tamamında ABD teknolojisi dikkat çekse de Türkiye, TUSAŞ mühendisleri sayesinde yerli/milli imkanlarla insansız bir havacını ikmal yapabilecek noktaya getirmeyi planlıyor.

Ayrıca 5. nesil gibi gelişmiş savaş uçakları için radar kesit alanı düşük olan insansız tanker uçakları çok değerli hale gelecek. Bu minvalde de ANKA-3'ün değeri öne çıkıyor.

Boeing MQ-25 Stingray Tanker İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.