SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’nin ilk savaş uçağı KAAN gökyüzüyle buluştu!

Türkiye'nin yerli ve millî imkanlarla geliştirdiği ilk savaş uçağı KAAN Ankara semalarında ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye’nin ilk savaş uçağı KAAN gökyüzüyle buluştu!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı KAAN, 21 Şubat 2024 tarihinde ilk uçuşunu Ankara'da gerçekleştirdi.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri yapıldı.

KAAN'IN ÖZELLİKLERİ

KAAN 17 Mart 2023'te hangardan çıkarak pist başı yaptı. Geride kalan 9 aylık süreçte Türk mühendisleri tarafından gökyüzüyle buluşturulmak için hazırlandı. İlk uçuş görevi için girdiği testleri başarıyla tamamlandı.

Tasarım ve imalatıyla millî olan KAAN'ın kanat açıklığı 14, yüksekliği 6, uzunluğu ise 21 metre. Kokpiti ise tek kişilik. Çift motoru, yüksek manevra kabiliyeti, radara karşı düşük görünürlüğü, gövde içi silah taşıyabilmesi ve elektronik harp kabiliyeti de KAAN'ın dikkat çeken özelliklerinden.

ÜSTÜN KABİLİYETLERİYLE FARK YARATACAK

Türkiye KAAN ile 5'inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini alacak. Millî savaş uçağı her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayacak. Yüksek hava muharebe menzili ve süpersonik hızda hassas ve tam vuruş özellikleri ile fark yaratacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.