SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Tarım Bakanı Yumaklı, Ukraynalı mevkidaşı Solskıy ile görüştü

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Solskıy ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek Tahıl Koridoru Anlaşması'nı ele aldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2023 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 13:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Tarım Bakanı Yumaklı, Ukraynalı mevkidaşı Solskıy ile görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı İbrahim YumaklıUkrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Solskıy ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Bakan Yumaklı, Türkiye'nin Ukrayna ile siyasi ve ekonomik ilişkilerinin güçlü olduğunu vurgulayarak 6 Şubat Kahramanmaarş merkezli depremlerdeki yardımlaşma ve dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

GÖRÜŞMEDE KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ ELE ALINDI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Yumaklı, Ukrayna-Rusya Savaşı'nın sona erdirilmesi için Türkiye'nin 1 buçuk yıldır yoğun bir şekilde çaba sarf ettiğini vurgulayarak şunları aktardı: 

"Diplomatik çözüm için yürüttüğümüz çalışmaların en somut ve başarılı örneğini Karadeniz Tahıl Girişimi oluşturmaktadır. Karadeniz Girişimi'nin hayata geçirilmesinde ve tüm sorunlara rağmen devamlılığının sağlanmasında ülkemiz öncü ve kilit rol oynadı. Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) ilk günden beri girişimin sağlıklı şekilde yürütülmesi, küresel düzeyde bir gıda krizinin yaşanmaması için sürece şahsen ağırlığını koydu."

33 MİLYON TONA YAKIN UKRAYNA HUBUBATI İHRAÇ EDİLDİ

Görüşmede ele alınan Tahıl Koridoru Anlaşması hususunda 33 milyon tona yakın Ukrayna tahılının ilgili ülkelere Türkiye üzerinden ihraç edildiğini belirten Yumaklı, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın sürdürülebilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY TÜRKİYE'YE GELİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek olan Zelenskıy, saat 19.00'da İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'ndeki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklama yapacak. Görüşmenin ana gündem maddeleri, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'da son gelişmeler ve Tahıl Koridoru Anlaşması olacak. 

RUSYA TAHIL KORİDORU ANLAŞMASINI BALTALIYOR!

İşgalci Rusya, 17 Temmuz 2023'te süresi dolacak Tahıl Koridoru Anlaşması'nı baltalamaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta yaptığı açıklamada, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devam etmesine gerek olmadığını, Rusya'nın Afrika ülkelerine tahıl sağlayabileceğine yönelik bir iddia ortaya atmıştı. Rusya, 120 günde bir uzatılan anlaşmayı her seferinde sekteye uğratıyor. 

Peki, 22 Temmuz 2022'den bu yana faaliyette olan Tahıl Koridoru Anlaşması nedir?

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI

Rusya'nın 24 Şubat 2022'deki topyekun saldırılarının ardından Ukrayna limanlarının abluka altına alınması büyük bir gıda krizine yol açmıştı. İthal edilmeyen Ukrayna tahılları, Afrika ülkelerindeki ve dünyanın pek çok yerindeki gıda güvenliğini riske attı. Birleşmiş Milletler çatısı altında Türkiye'nin girişimleriyle 22 Temmuz 2022 tarihinde Karadeniz Tahıl Anlaşması imzalanarak Ukrayna limanlarından çıkan hububatların emniyetli bir şekilde ithalatı için İstanbul'da denetim sağlanmaya başladı. Rusya her 3 ayda bir uzatılan anlaşmayı sekteye uğratıyor. Son olarak 18 Mart 2023'te uzatılan anlaşmanın süresi 17 Temmuz'da dolacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.