SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye yastayken Çin, deprem bölgesinde propaganda yapmıştı

Türkiye Cumhuriyeti 6 Şubat 2023 tarihinde büyük bir yasa boğuldu. Çin, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde Türk halkının gözünü boyamaya çalıştı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 13:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye yastayken Çin, deprem bölgesinde propaganda yapmıştı

Türkiye Cumhuriyeti, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık depremler ile sarsıldı. Türk milletini yasa boğan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri'nin üzerinden tam 1 yıl geçti. Çin ise deprem felaketinde Türk halkının gözünü boyamak amacıyla propaganda faaliyetleri yürütmüştü.

DEPREM BÖLGESİNDE ÇİN MARŞI SÖYLENDİ!

Çin'in anakarasından gelen ekip 9 Şubat'ta Hatay’a intikal etti. Çinli ekip, enkazın üzerine Çin bayrağı dikerek propaganda yaptı.

Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları yapan yerel bir tanık, gelen Çinli ekibin hemen arama kurtarma çalışmalarına başlamak yerine indikleri Hatay limanında Hong Kong ve diğer Çin kurtarma ekibi ile yan yana poz vererek Çin ulusal marşı eşliğinde bayrak çıkarma töreni düzenlediğini aktardı.

HONG KONGLU AKTİVİSTLERDEN ELEŞTİRİ

Çinli ekipler, Pekin’den gelecek emri beklerken, yurtdışında yaşayan Hong Konglu aktivistler sosyal medyadan tepki göstererek, “Her dakikanın önemli olduğu felaket bölgesinde Çin bayrak çekme törenine bağlı kalmak ve Hong Kongluları Çin bayrağı çekmeye seferber etmek neyin nesidir?” ifadeleriyle Çin ve Hong Kong yönetimini eleştirdi.

TAYVAN EKİBİNİ ÇİN'DEN GELMİŞ GİBİ GÖSTERDİLER

Çin bununla da yetinmedi. Deprem bölgesine ilk ulaşan diğer ülke kurtarma ekipleri gibi canla başla çalışan Tayvan kurtarma ekiplerinin de Çin'den geldiğini lanse etmeye çalıştı. Bazı Tayvanlı yetkililer, "Çin'in Tayvan'dan gönderilen arama kurtarma görevlilerini kendi ekibiymiş gibi gösterme çabalarını esefle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

ENKAZ ÜZERİNE ÇİN BAYRAĞI DİKTİLER

10 Şubat 2023'te kurtarma çalışmalarına başlayabilen Çinli ekipler, Çin dışında hiçbir devletin yapmadığı bir şeye imza attı. Arama kurtarma çalışması için gittiği her yerde enkazların üzerine Çin bayrağını dikti ve bunun fotoğrafı çekildi. Ayrıca 8 Şubat 2023'te Çinli ekiple birlikte gelen Çin Ulusal Kanalından gelen bir gazetecinin, Türk hükûmeti aleyhine konuşması karşılığında depremzedelere para teklif etmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

ÇİNLİ BAŞKONSOLOSTAN SKANDAL PAYLAŞIM

Çin'in Kuzey İrlanda Belfast Başkonsolosu Zhang Meifang, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Çin tarafından yapıldığını ileri sürdü. Türkiye'de yaşanan deprem felaketi nedeniyle açıklamalarda bulunan Çinli diplomat dikkat çeken mesajlarda bulundu. Başkonsolos Meifang, sosyal medya hesabından, "Çin'in Türkiye'de inşa ettiği köprü depreme dayandı" ifadelerini kullanarak; Güney Kore yapımı 1915 Çanakkale Köprüsü'nü Çin yapımı olarak lanse etti. Yalanı ortaya çıkınca ise paylaşımını silmek zorunda kaldı.

MÜSLÜMAN OLAN ÇİNLİ ARAMA KURTARMA GÖREVLİSİ!

Ayrıca arama kurtarma görevlisi bir Çinlinin enkazda Kur'an bulması ile Müslüman olduğu haberi de gündem olan bir konuydu. Bu haber de yalanlandı. Çin'den gelen kurtarma ekipleri içerisinde yer alan görevlinin zaten Müslüman olduğu ortaya çıktı.

Ekibin yanında yer alan Türk çevirmen bu kişi ile kurduğu diyalogda, şahsın zaten Müslüman olduğunu fakat medyanın bunu yeni Müslüman olduğu şeklinde yaydığını söyledi.

UYGUR TÜRKLERİ UNUTULDU

Çin işgali altındaki Doğu Türkistanlılar, kendi acılarını unutarak depremzede kardeşlerinin yardımına koştu. İlk günden itibaren sahaya 500’den fazla arama kurtarma ve yardım ekibi gönderdi. 

Dünyanın dört bir tarafında yaşayan Uygur Türkleri toplamda 23 milyon 839 bin 500 Türk Lirası bağışta bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.