SON DAKİKA
Hava Durumu

“Ukrayna, 100 yıl önce olduğu gibi Kırım ve Donbas’ı Rus işgalinden kurtaracak”

Ukrayna Parlamentosu Başkanı “100 önce yaşadıklarımızı tekrar yaşıyoruz, aynı olaylar ve aynı işgalciler tarafından” açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2018 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2018 12:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Ukrayna, 100 yıl önce olduğu gibi Kırım ve Donbas’ı Rus işgalinden kurtaracak”

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, 100 yıl önce Ukrayna Halk Cumhuriyeti gibi Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Donbas’ın işgaline son vereceğini ifade etti. 
 
Bugün Parlamento toplantısını açılışını yaptığı sırada Andrey Parubiy, Ukrayna’nın işgal edilen topraklarının kurtarılmasının tarihini hatırlattı.
 
Andrey Parubiy, “100 yıl önce bu günlerde Ukrayna Halk Cumhuriyeti, Donbas ve Kırım’ı Rus Bolşevik işgalcilerden başarılı şeklide kurtardı. 18 Nisan’da Sikeviç’in komutanlığı altında Ukrayna Halk Cumhuriyeti birlikleri Bahmut’u, zamanla Yuzovka, Gorlivka, Debaltsevo ve Kolpakovo yerleşim yerlerini kurtardı. 20 Nisan 1918 tarihinde ise Albay Pyotr Boboçan başkanlığındaki Zaporijya tümeni birlikleri Herson bölgesindeki Novoalekseyevka istasyonunu kurtardı ve oradan da Kırım’ı işgalden kurtarmaya başardı” diye anlattı.169427Günümüzde “aynı olayların ve aynı işgalciler tarafından gerçekleştiğini ” ifade eden Parubiy, “Tarihimize dayanarak, 100 yıl önce olduğu gibi Ukrayna’nın, hem Kırım’ı hem Donbas’ı Rus işgalinden kurtaracağından eminim. Unutmadık, mücadele ediyoruz, kazanacağız” diye kaydetti.
 
Bilindiği gibi, 235 yıl önce Rusya ilk kez Kırım’ı işgal etmişti. 19 Nisan (eski Jülyen takvimine göre 8 Nisan) 1783 tarihinde Rusya Çariçesi 2. Yekaterina, Kırım yarımadası, Taman yarımadası ve Kuban bölgesinin Rusya’ya verilmesini öngören bildiriyi imzaladı. Bu olay Kırım Tatar halkının en büyük trajedisi olarak tarihe geçti.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi, Kırım, Kırım Hanlığı ve Kırım Tatar halkının tarihine Rusya’nın ve 2. Yekaterina’nın agresif kolonileştirme politikası sonucunda devletin çöktüğü ve bağımsızlığın kaybedildiği dönem olarak kaydedildi. 
 
Yekaterina’ya Kırım’ı işgal planını Kont Grigoriy Potyomkin sundu. Kırım tarihini araştıran uzmanlara göre Rusya, Kırım’ı işgal etmesinin ardından gasp yaptı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.