SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Milletvekili Gonçarenko'dan AKPM'ye Azerbaycan çıkışı: Yaşasın Azerbaycan!

Ukrayna Milletvekili Aleksey Gonçarenko, 24 Ocak 2024 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Azerbaycan'ı destekleyen bir konuşma yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 14:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Milletvekili Gonçarenko'dan AKPM'ye Azerbaycan çıkışı: Yaşasın Azerbaycan!

Ukrayna Milletvekili Aleksey Gonçarenko, 24 Ocak’ta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesinde Azerbaycan'ı destekleyen bir konuşma yaptı. Gonçarenko, "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü nasıl yeniden tesis ettiğini ve Ermenistan'la barış anlaşması imzalamaya doğru ilerlediğini görüyoruz. Güney Kafkasya'da barışı Moskova ve İran'dan farklı görmek istiyoruz...” açıklamasını yaptı.

UKRAYNA MİLLETVEKİLİ: YAŞASIN AZERBAYCAN!

Ukrayna Milletvekili Gonçarenko, “Azerbaycan halkına seslenmek istiyorum: Siz özgür dünyanın bir parçasısınız, sizi burada görmek istiyoruz! Bu çok önemli! Yaşasın Azerbaycan! Yaşasın Avrupa!” dedi. Gonçarenko, her iki tarafı da duygularını bir kenara bırakıp birbirlerine doğru adımlar atmaya çağırdı.

AZERBAYCAN, AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİNDEN ÇIKARILDI

AKPM İzleme Komitesi, Azerbaycan'a karşı mümkün olan en katı kısıtlamaların uygulanmasını tavsiye etti. European Pravda’nın Strazburg muhabirinin 23 Ocak 2024 tarihinde bildirdiği habere göre bugün, Azerbaycan heyeti başkanı Samed Seyidov'un da katılımıyla yaklaşık bir saat süren gergin ve bazen yüksek sesli tartışmanın ardından Komitesi, kararı salt çoğunlukla onaylamamaya karar verdi.

AZERBAYCAN, AKPM'DEN EN AZ BİR SENE UZAKLAŞTIRILDI

Alınan karar sonucunda Azerbaycan en az bir yıl süreyle AKPM'den uzaklaştırılacak. Toplantıya katılan Komite üyelerinin neredeyse tamamının bu karara olumlu oy verdiği söylenebilir. Bu da konseyin kararı destekleyeceği anlamına geliyor.

Samed Seyidov, Avrupa Parlamentosu ile yaptığı görüşmede, yaptırımlara yanıt olarak Azerbaycan'ın hangi adımları atacağını açıklamadı.

AZERBAYCAN NEDEN ŞİKAYET EDİLDİ?

Azerbaycan’a yönelik resmî şikâyetin, AKPM gözlemcilerinin şubat ayında Azerbaycan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine davet edilmemesiyle ilgili olduğu aktarıldı. Azerbaycan'ın AKPM gözlemcilerini Laçin koridoruna alınmadığına dair şikayetler de karara etki eden unsurlar arasında bulunuyor.

AVRUPA PARLAMENTOSU AZERBAYCAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİ İZLEMEYECEK

Avrupa Parlamentosu, Azerbaycan'da 7 Şubat 2024 tarihinde yapılacak olağanüstü Cumhurbaşkanlığı seçimini izlemeyecek. Avrupa Parlamentosunun Demokrasi Desteği ve Seçim Koordinasyon Grubunun Eşbaşkanları David Mcallister ve Thomas Tobé, 16 Ocak 2023 tarihinde konuya ilişkin ortak açıklama yaptı. Yapılan ortak açıklamada, "Avrupa Parlamentosu bu seçim sürecini takip etmeyecek ve dolayısıyla süreç veya sonrasında açıklanacak sonuçlar hakkında yorumda bulunmayacak. Avrupa Parlamentosunun hiçbir üyesine seçimi gözlemleme veya yorum yapma yetkisi verilmedi" ifadesine yer verildi.

Kurumun herhangi bir üyesinin seçimle ilgili yorumda bulunmaya karar vermesi durumunda bunu kendi inisiyatifiyle yapacağı ve bu açıklamanın Avrupa Parlamentosunu temsil etmeyeceği de kaydedildi. Avrupa Parlamentosu, 2018 yılında Azerbaycan’da yapılan seçimleri de gözlemlememişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.