SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna safında savaşan Çeçen Taburu askeri: Özgür bir gelecek için savaşıyoruz

Ukrayna saflarında işgalci Rus ordusuna karşı savaşan Çeçen Cahar Dudayev Taburu'nun üyesi Tor takma adında savaşçı, Ukrayna'daki durumu The Guardian'a değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2023 13:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna safında savaşan Çeçen Taburu askeri: Özgür bir gelecek için savaşıyoruz

The Guardian, Ukrayna saflarında işgalci Rus ordusuna karşı savaşan Çeçen Cahar Dudayev Taburu'nda görevli bir asker ile röportaj yaptı.

Cahar Dudayev Taburu'nda savaşan Tor takma isimli savaşçı, Ukrayna cephesindeki son durumu aktardı ve "Özgür bir gelecek için savaşıyoruz" dedi.

"BİZİM HAKKIMIZDA KİMİN NE DÜŞÜNDÜĞÜ UMRUMUZDA DEĞİL!"

Çeçen asker, bir Ukraynalı ile arasında geçen diyalogu aktardı:

"Bir keresinde bir Ukraynalı'dan, 'Burada, Ukrayna'da ne istersen yapabilirsin ama bize göre yine de terörist ve gangster olacaksın' sözlerini duydum. Ben de ona cevap olarak, 'Benimle senin arandaki fark nedir biliyor musun? Ukraynalıların bizim hakkımızda ne düşündüğü umrumuzda değil Amerikalıların, Rusların veya İngilizlerin bizim hakkımızda ne düşündüğü umrumuzda değil. Gerçekte, Çeçenlerin bizim hakkımızda ne düşündüğü umurumuzda değil.’ Evet. Yapmamız gerekeni yapmalıyız' dedim"

CAHAR DUDAYEV TABURU, 2014 YILINDAN BERİ UKRAYNA SAFLARINDA SAVAŞIYOR

Rus yönetimi altındaki Çeçenistan'ın kukla lideri Ramazan Kadirov’un kötü şöhretli Çeçen milislerinin ortaya koyduğu savaş suçları dünya kamuoyunda biliniyor. Buna karşın, Kadirov'un birliklerinin aksine en zorlu ve kanlı cephelerde savaşan Ukrayna safındaki üç Çeçen taburu yer alıyor.

Cahar Dudayev Taburu, 2014'te Rusya'nın Kırım'ı ve Donbas'ı işgal etmesinden bu yana Ukrayna ordusunun yanında savaşan bir oluşum. Adını İçkerya Cumhuriyeti olarak bilinen Bağımsız Çeçenistan'ın Sovyetlerin dağılmasından sonra ilk başkanı Cahar Dudayev’den alıyor. Çeçen savaşçı Tor, taburun kurulmasına ilişkin, "Tabur barışı korumak için kuruldu" dedi.

CAHAR DUDAYEV TABURU'NUN KOMUTANI ADAM OSMAYEV

Cahar Dudayev Taburu'nun komutanı Adam Osmayev. Taburun komutanı Osmayev, Cotswolds'daki prestijli bir devlet okulu olan Wycliffe College okulunun eski bir öğrencisi ve bir zamanlar Buckingham Üniversitesinde ekonomi okuyordu. 41 yaşındaki Adam Osmayev, Çeçenya'nın başkenti Grozni'de doğdu. Sovyet döneminde Çeçenya'nın petrol endüstrisinde bulunan üst düzey bir yetkilinin oğlu. Osmayev, 13 yaşında Birleşik Krallık'a gönderilirken, 1999'da Çeçen savaşı başladığında Rusya'ya karşı savaşmak için üniversiteden ayrıldı.

30 Ekim 2017'de taburda keskin nişancı olan karısı Amina Okuyeva ve Adam Osmayev, araba ile Kıyiv yakınlarındaki evlerine dönerken Rus gizli servisinin ajanları tarafından öldürüldü. Okuyeva, sonradan Ukrayna devlet nişanına layık görüldü.

TABUR KADIROV BASKISINDAN KAÇAN BİRİNCİ VEYA İKİNCİ NESİL ÇEÇEN GÖÇMENLERDEN OLUŞUYOR 

Taburdaki savaşçılar, bağımsızlık için çalışan Sovyet sonrası coğrafyalarda Moskova'nın Çeçen savaşlarından Putin'in kuklası olarak ortaya çıkan Kadirov'un baskıcı yönetiminden kaçan birinci veya ikinci nesil Çeçen göçmenlerden oluşuyor. Çeçenler, Ukrayna için savaştıklarını çünkü bu halkları, Rus boyunduruğundan kurtarmak için en iyi şansı temsil ettiğini söylüyorlar. Bir süredir Ukrayna'da yaşayan askerler, bu ülkenin kendilerine Müslüman inançlarını yaşama özgürlüğü de sunduğunu ekliyor.

Taburun 24 Şubat'tan bu yana başarıları ise adından söz ettiriyor. Tabur, 2022 yılının Mart ayında kuzeydoğudaki İzyum şehrinin kurtarılmasına katılmadan önce Ruslar, Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'e saldırmaya çalışırken Kıyiv'in kuzeyinde sabotaj ve keşif faaliyetleri gerçekleştirdi. Tabur, son iki haftadır Donetsk şehrinin doğusundaki Bahmut’ta bulunuyor. Taburda savaşan bir çavuş, çatışmaların resmen meskun mahalde ev ev ilerlediğini aktardı.

Çavuş, "[Ukraynalılar için] savunma mevzileri yok çünkü bu beş katlı binalar var ve Ruslar onları birer birer yıktı" dedi. Çavuş, “Rusların çok sayıda ağır silahı var ve Ukrayna ordusunun tüm bu mevzileri tutacak gücü yok. Rusları durdurmak için yeterli havan topu yok. Rus taktiği, her şeyi yok etmek, sadece harabeler bırakmak ve sonra yaya olarak gelme üzerine kurulu. Çeçenya'da da uyguladıkları taktik bu" dedi.

BATI'NIN UKRAYNA'YA SİLAH TEDARİKİNİ GECİKTİRMESİ BİR SUÇ

Cahar Dudayev Taburu’nda savaşan Çeçenlere göre Batı'nın henüz Ukraynalıları yeterince silahlandırma ihtiyacının farkına varmamış olması hayal kırıklığı. ABD'nin Ukrayna’ya "HIMARS" füze sistemlerini tedarik etmesi, geçen yılın sonunda Herson şehrinin güneyini özgürleştirmeyi mümkün kıldığı bildirildi. Almanya’nın Leopard 2 tanklarının tedariği konusundaki tavrı, Çeçen savaşçı Tor tarafından bir suç olarak nitelendirildi. Tor, “Ukrayna'ya silah verin, gerisini onlar halleder ve kanınızı dökmenize gerek kalmadan durumu kurtarırlar" dedi.

Çeçen savaşçı Tor, “Gelecek için savaşıyoruz, Ukrayna ve genç nesil için özgür bir gelecek için savaşıyoruz. Bizim için bu genç nesil, eski Sovyet neslinden daha önemli. Rus propagandasının kurbanlarının görüşlerine güvenemeyiz ve (bununla) pek ilgilenmediğimizi söylemeliyim" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.