SON DAKİKA
Hava Durumu

Washington Post: "Türkiye'yi tehdit edelim"

Washington Post gazetesi Türkiye başyazısında, belirli silahların Türkiye’ye satışının yasaklanması için ABD kongresine çağrı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2017 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2017 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Washington Post: "Türkiye'yi tehdit edelim"

ABD'nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde başyazılarından birini Türkiye’ye ayırdı.

TÜRKİYE’Yİ TEHDİT EDELİM

Skandal başyazıda: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın (mayıs ayındaki) Washington ziyareti sırasında Türk korumaların barışçıl protestoculara karşı şiddet içeren saldırısının üzerinden geçen dört ayda hiçbir şey, Türkiye hükümetinin Amerikan topraklarında demokratik ilkelere yapılan bu saldırı konusunda sorumluluk almasını sağlayamadı. Ne Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen protestolar, ne Kongre’de her iki partinin birden kınaması ne de Tük güvenlik yetkilileri hakkında iddianame hazırlanması. Belki de belirli silahların satışının engelleneceğine dair bir tehdit, böylesi bir gaddarlığın bedeli olacağını ifade etmenin daha anlamlı bir yolu olur." İfadeleri kullanıldı.

Washington Post bununla kalmayıp, ABD Senatosu Bütçe Komisyonu’nun, Erdoğan’ın korumalarına ve silah satışının yasaklanmasını öngören tasarıyı, Senato’nun tamamına tasarıyı onaylama çağrısında bulundu. Gazete, "Erdoğan’ın (korumalar hakkındaki) iddianameler konusunda 'Amerika’da adaletin nasıl çalıştığının çok açık net skandal ifadesidir' demesi, kendi ülkesinde muhalefet hakkında, özgür basına ve bağımsız yargıya karşı gaddarca sergilediği saygısızlıkla örtüşüyor." dedi.

KONGRE ONAYLASIN TRUMP İMZALASIN

Söz konusu tasarıyı hazırlayan Demokrat Senatör Chris Van Hollend’in "Amerikalı vergi mükelleflerinin ödediği dolarların, Türkiye ve ABD’deki muhaliflere karşı kullanılmasını istemiyoruz" sözlerine de yer veren Washington Post, başyazısını şu cümleyle bitirdi: "Kongre tasarıyı onaylamalı ve Başkan (Donald Trump) da imzalamalı."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.