SON DAKİKA
Hava Durumu

Weimar Üçgeni, Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etmek istiyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Polonya Başbakanı Donald Tusk "Weimar Üçgeni" formatı kapsamında Berlin'de görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Weimar Üçgeni, Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etmek istiyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un ev sahipliğinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın katılımıyla gerçekleşen "Weimar Üçgeni" formatı kapsamındaki görüşme Almanya'nın başkenti Berlin'de yapıldı. Görüşme sonrasında Weimar Üçgeni ülkeleri Almanya, Fransa ve Polonya'nın Ukrayna'ya daha fazla silah sağlama isteği olduğu belirtildi. 

"UKRAYNALILARIN YANINDA BİRLİK İÇİNDE DURUYORUZ"

Scholz, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa'nın ortasında Weimar Üçgeni'ndeki ülkeler olarak birliktelik gösterdiklerini belirterek Almanya, Fransa ve Polonya'nın, Ukrayna'yı Rusya'ya karşı savaşında siyasi, mali ve askeri olarak en fazla destekleyen ülkelerin arasında yer aldığını kaydetti.

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna'ya nasıl daha somut destek sağlanabileceğini ele aldıkları bilgisini paylaşarak, dünya pazarından Ukrayna için daha fazla silah tedarik edeceklerini belirtti.

Askeri teçhizat ve mühimmat üretimini Ukrayna'daki ortaklarıyla iş birliği yaparak genişletmek istediklerini ifade eden Scholz, ayrıca "Ramstein Formatı" kapsamında uzun menzilli füzeler için yeni koalisyon kuracaklarını ve Avrupa Birliği (AB) kapsamında Ukrayna'ya desteği artıracaklarını dile getirdi.

Savunma bakanlarının bir araya gelerek görüşülen konuların somut uygulamasını ele alacaklarını anlatan Scholz, Macron ve Tusk ile gelecek hafta Avrupa Konseyi Liderler Zirvesi'nde diğer Avrupalı ortaklarla görüşeceklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Scholz, dün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile telefonda askeri durumu ve hangi desteğin gerekli olduğu görüştüğünü aktararak "Zelenskıy, bize güvenebileceğini biliyor. Bugün buradan Kıyiv'e verdiğimiz destek mesajını yineliyoruz. Moskova’ya da buradan açık bir sinyal gidiyor. Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna'ya verdiğimiz destekten vazgeçmeyeceğimizi bilmeli. Biz, Ukraynalıların yanında sarsılmaz ve birlik içinde duruyoruz." şeklinde konuştu.

"GERİLİMİ TIRMANDIRACAK HİÇBİR GİRİŞİMDE BULUNMAYACAĞIZ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Ukrayna konusunda birlik çağrısında bulunarak "Tek bir inancı paylaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna Savaşı'nı kazanmaması için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayan Macron, "Mümkün olduğu kadar Ukrayna'yı ve Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğiz ve gerilimi tırmandıracak hiçbir girişimde bulunmayacağız." dedi.

Ukrayna'daki savaşın kendi gelecek ve güvenlikleriyle ilgili olduğunu dile getiren Macron, "Elbette ki dayanışma içerisindeyiz çünkü Ukrayna'nın toprak egemenliğine saldırıldı ve bunu, Ukrayna için yapıyoruz, aynı zamanda Ukrayna'daki güvenliğimiz de tehlikede olduğu için." diye konuştu.

Macron, Ukrayna topraklarında mühimmat üretimini düşündüğünü söyleyerek bu konuda Avrupa ve Ukrayna'daki sanayicilerle birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Emmanuel Macron, ayrıca bugünkü toplantının kendi birliklerini güçlendirmek için bir fırsat olduğunu kaydetti.

"TEK SES OLARAK KITAMIZIN VE ÜLKELERİMİZİN GÜVENLİĞİ HAKKINDA KONUŞTUK"

Polonya Başbakanı Donald Tusk, toplantıdaki atmosferin, Avrupa başkentleri arasında büyük anlaşmazlıklar veya fikir ayrılıklarının bulunduğu yönündeki söylentilerin doğru olmadığını çok açık şekilde gösterdiğini söyledi.

Donald Tusk, "Bugün gerçekten tek ses olarak her şeyden önce kıtamızın, ülkelerimizin güvenliği hakkında ve tüm bunları elbette Ukrayna'daki savaş bağlamında konuştuk." şeklinde konuştu.

Tusk, Avrupa ne kadar güçlü olursa Ukrayna'nın savaşı kazanma şansının da o kadar artacağının altını çizdi.

Ukrayna'ya yardımın derhal ve mümkün olduğu kadar yoğun şekilde gelmesini talep eden Tusk, "Mümkün olan her şekilde yardım etmek istiyoruz, böylece Ukrayna'daki durum önümüzdeki haftalarda ve aylarda iyileşir ve daha da kötüleşmez." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.