SON DAKİKA
Hava Durumu

Yerli Düşünce Derneğinden Türk dünyası öğrencilerine iftar programı

Metin Gündoğdu başkanlığındaki Yerli Düşünce Derneği, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu'nun katılımıyla Türk dünyası başta olmak üzere uluslararası öğrenciler için 21 Mart Nevruz Bayramı vesilesiyle iftar programı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 10:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yerli Düşünce Derneğinden Türk dünyası öğrencilerine iftar programı

Ankara’da faaliyet gösteren Yerli Düşünce Derneği, Ramazan ayına denk gelen 21 Mart Nevruz Bayramı vesilesiyle uluslararası öğrencilere iftar programı düzenledi. Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Afganistan, İran ve pek çok ülkeden Türkiye’ye eğitim amacıyla gelen öğrenciler, iftar yemeğinde buluştu.

Programa; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Kültür ve Turizm eski Bakanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanlığı Şube Müdürü Fatih Topaktaş, Cumhurbaşkanlığı Uzmanı Kadir Başar, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkiye İrtibat Bürosu Müdürü Esma Kasar, Türkmeneli Televizyonu Genel Müdürü Hanefi Uzunçam, basın mensupları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

"NEVRUZ TÜRK TOPLUMUNDA BİRLİK VE ZAFERİN SİMGESİ"

Green Park Otel’de gerçekleştirilen iftar yemeği öncesinde dua okundu ve ardından katılımcılar oruçlarını açtı. Programın açılış konuşmasını 26 ve 27. Dönem Ordu Milletvekili, Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu yaptı. Nevruz Bayramı’nın Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Gündoğdu, bayramın Ergenekon Destanı’nda bağımsızlık zaferi ve yeniden dirilişin simgesi olduğunu belirtti. Gündoğdu konuşmasında, “Nevruz, Türk toplumunda birlik ve zaferin simgesi haline gelmiştir. Nevruz, aynı zamanda, hoşgörünün ve barışın sembolüdür. Nevruz Bayramı, yüce Türk milletinin tarih boyunca farklı coğrafyalarda yaşayan birçok kültürlerle etkileşime girdiği ve bu etkileşim sonucunda zengin bir kültürel birikim oluşturduğu gerçeğini de yansıtır” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin zafer kazandığına ve Türk dünyasını bir araya getiren bir bayram olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, katılımcıların Nevruz’unu kutlayarak sözlerine son verdi.

21 MART AYNI ZAMANDA KIRIM İÇİN TRAJİK BİR TARİH 

Davetlilerin Nevruz Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, konuşmasında büyük Türk halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nu vefatının 51. yılında andı.

21 Mart’ın vatan Kırım toprakları için trajik bir tarih olduğunu anımsatan Topçu, “21 Mart 2014, Ukrayna toprağı ve Kırım Tatar Türklerinin kadim yurdu Kırım’ın Rusya tarafından işgal ve yasadışı olarak ilhak edilmesinin 10. yılıdır. Türkiye bu işgal ve yasadışı ilhakı devleti ve milletiyle asla kabul etmedi ve etmeyecektir. Çünkü; Kırım Tatar’sız, Tatar Kırım’sız olamaz!” dedi.

Vladimir Putin idaresindeki Rusya Federasyonu, silahlı ve kamuflajlı askerler ve sözde referandumla 2014 yılının şubat ayında vatan Kırım topraklarını işgal etmişti. Putin, o sene 21 Mart tarihinde Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören yasayı imzalamıştı. 

TOPÇU IRK AYRIMI İLE MÜCADELE GÜNÜ'NDE FİLİSTİN, DOĞU TÜRKİSTAN VE ARAKAN'I ANDI

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’ne de dikkat çeken Topçu, “Sözlerime bu günün Filistin, Doğu Türkistan, Arakan olmak üzere ırkçılığın, savaşların, soykırım ve işgallerin olmadığı; barışın, adaletin ve hoşgörünün hâkim olduğu bir dünyaya vesile olması dileğiyle son veriyorum” vurgusu yaptı.

Konuşmaların ardından öğrenciler salonda çalan Türk dünyası müziklerine dansla eşlik etti. Topçu ve Gündoğdu ise öğrencilerle bir araya gelerek, sohbet etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.