SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Çin, barış konferansını baltalıyor!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Çin'in, Rusya'ya destek verdiğini ve İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna Barış Konferansı'na katılmamaları için diğer ülkelere baskı yaptığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.06.2024 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Çin, barış konferansını baltalıyor!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 2 Haziran 2024 tarihinde Singapur’da düzenlenen Shangri-La Diyaloğu Güvenlik Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Çin yönetiminin, Rusya'nın konferansı engellemeye yönelik çabalarına destek olmak için etki sahibi olduğu ülkelerin liderleri ve yetkililerine baskı yaptığını bildirdi.

"SAVAŞA DESTEK VERMEK ANLAMINA GELİYOR"

Cumhurbaşkanı Zelenskıy konuşmasında, "Rusya, Çin'in bölgedeki etkisini ve Çin'İn diplomatlarını kullanarak, konferansı engellemek için elinden geleni yapıyor. Bu, yalnızca Rusya'ya destek vermek değil, savaşa destek vermek anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

ÇİN KONFERANSA KATILMIYOR

Çin, İsviçre'de 15-16 Haziran'da yapılması planlanan Ukrayna Barış Konferansı'na, toplantının beklentilerini karşılamadığı gerekçesiyle katılmayacağını bildirmişti.

BİRİNCİ KÜRESEL BARIŞ ZİRVESİ İSVİÇRE’DE YAPILACAK

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmitro Kuleba), 19 Mart 2024 tarihinde video konferans yoluyla düzenlediği uluslararası basın toplantısında  önemli açıklamalarda bulunmuştu.  Kuleba, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nın “barış formülünün” halihazırda geçerli olan en gerçekçi plan olduğunu vurgulamıştı. Kuleba, toplantıda Ukrayna’nın İsviçre ev sahipliğinde "Birinci Küresel Barış Zirvesi" düzenleyeceğini duyurmuştu. 

Birinci Küresel Barış Zirvesi'nin 15 Haziran 2024 tarihinde yapılacağı kaydedilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.