SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Çin ve Moğolistan'dan ortak tatbikat

Rus ordusu Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonraki en büyük askeri tatbikatı düzenleyecek.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2018 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2018 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Çin ve Moğolistan'dan ortak tatbikat

Rusya, Çin ve Moğolistan’ın katılımıyla Vostok-2018 askeri tatbikat düzenlemeyi hazırlanıyor.



 



Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu  Vostok -2018 tatbikatını Sovyetler Birliği döneminden sonraki en büyük askeri tatbikatı olarak adlandırdı.



 



Ağustos ayının sonunda başlayarak Eylül ayının ortasına kadar sürecek tatbikatın Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerinde düzenleneceği belirtildi.



 



ÇİN 3 BİN 200 ASKER GÖNDERİYOR



Çin de tatbikata 3 bin 200 asker, 900'ü aşkın askeri teçhizat ile 30 savaş uçağı ve helikopter ile katılacak. Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tatbikatın iki ülke ordusunun askeri manevra çalışması yapacağını belirtildi.



 



159585



 



ABD'DEN UYARI



ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Eric Pahon,Vostok-2018 tatbikatını gazetecilerle değerlendirirken, Rusya’yı söz konusu tatbikatla ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çağırdı, ve yanlış anlaşılma risklerini en aza indirmek için niyetlerini net bir şekilde açıklamalarını istedi.



 



Sözcü gazetecilere yaptığı açıklamada, istihbarat verilerine göre tatbikat sırasında  nükleer silah kullanımı simülasyonunu gerçekleştirmesinin beklediğini belirtti.



 



159482



 



1981'DEN BERİ EN BÜYÜK TATBİKAT



Vostok- 2018 tatbikatı, Soğuk Savaş döneminde 1981 yılında Belarus, Ukrayna, 3 Baltık ülkesi ve Varşova Paktı'ndaki imzacı bazı ülkelerin topraklarında yapılan tatbikattan sonraki en büyük tatbikat olacak.



 



Ayrıca tatbikat, Rusya'nın geçen yıl gerçekleştirdiği ve Amerika'nın yoğun tepkilere yol açan Zapad-2017 tatbikatından daha büyük olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.