SON DAKİKA
Hava Durumu

1 Eylül Dünya Barış Günü

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 20:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 20:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
1 Eylül Dünya Barış Günü

Almanya'nın Polonya'yı işgal ederek başlattığı İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden, yaralanan ve kaybolan insanlar 1 Eylül'de anılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü ilan edildi. 7 Eylül 2001 tarihinde alınan kararla ise 21 Eylül Dünya Barış Günü kabul edildi.

Almanya'nın 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesiyle başlayan İkinci Dünya Savaşı olumsuz etkisini hala gösteriyor. Binlerce ölüme ve kayıplara sebep olan savaşın tesiri sürüyor. Dünya barışına dikkat çekilmek istenilen bu gün, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından özel bir gün olarak kaydedildi.

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NE ZAMAN KABUL EDİLDİ?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1981 yılında "Genel Kurul'un açılış günü olan her Eylül'ün üçüncü salı gününü" Dünya Barış Günü ilan etti. 7 Eylül 2001 tarihinde A/RES/55/282 sayılı kararla 21 Eylül Dünya Barış Günü kabul edildi. Her sene 21 Eylül'de BM'de "Barış Çanı" çalınıyor. Japonya tarafından dünyadaki çocukların bağışladıkları bozuk paralarla yaptırılan çanın üzerinde "Yaşasın Tam Dünya Barışı" ifadesi yer alıyor.

DÜNYANIN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE SAVAŞ DEVAM EDİYOR

1945 yılında sona eren İkinci Dünya Savaşı henüz tesirini gösterirken dünyanın muhtelif yerlerinde savaşlar devam ediyor. İşgalci yönetimler egemen devletlerin toprak bütünlüğüne saldırı düzenliyor. Bu sene Rusya 24 Şubat'ta Ukrayna'ya başlattığı geniş çaplı işgal girişiminde savunmasız sivilleri hedef alıyor. Saldırılarına 7 aydır devam eden Rusya, Dünya Barış Günü'nde Ukrayna'nın çeşitli bölgelerine saldırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.