SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, dört üst düzey Rus yetkilisine yaptırım uygulayacak

AB, dört üst düzey Rus yetkilisine yaptırım uygulayacak

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2021 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2021 18:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, dört üst düzey Rus yetkilisine yaptırım uygulayacak


Avrupa Birliğine (AB) üye ülkelerin dışişleri bakanları, dört üst düzey Rus yetkilisinin yaptırım listesine dahil edilmesi konusunda anlaştı. Rus yetkililere yönelik yeni yaptırım kararı, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'a hapis cezası verilmesi çerçevesinde alındı.Kırım'ın işgalinden bu yana Rusya'ya karşı yaptırım uygulayan Avrupa Birliği, Rus muhalif Navalnıy hakkında alınan hapis cezası kararı nedeniyle yeni bir yaptırım kararı aldı. Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “AB Dışişleri Bakanları, Rusya’ya Navalnıy yüzünden uygulanacağı yaptırımlar konusunda anlaştı. Yaptırım listesine girecek olan isimler üzerinde çalışma başladı ve mart ayında hazır olacak” diye bildirdi.AB'DEN RUSYA'YA YENİ YAPTIRIM SİNYALİ: DÖRT ÜST DÜZEY RUS YETKİLİYE YAPTIRIM UYGULANACAKListeye dahil edilecek Rus yetkililer konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Avrupa Birliği (AB), daha önce Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi nedeniyle 6 Rus yetkili ve bir şirkete karşı yaptırım uygulamaya başlamıştı.RUS MUHALİF NAVALNIY’A NE OLDU?


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.
Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz 20 Şubat 2021 tarihinde reddedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.