SON DAKİKA
Hava Durumu

AB, Kırım nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları genişletiyor

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2021 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2021 18:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB, Kırım nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları genişletiyor

Avrupa Birliği (AB) Büyükelçileri, Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uygulanan yaptırımları genişletme karar aldı. Karara göre yaptırım listesine 8 kişi daha eklenecek.

AB üye ülkelerinin büyükelçileri, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlali sebebiyle uygulanan bireysel yaptırımlar listesine 8 kişiyi daha ekleme kararına destek verdi. Azatlık Radyosu Brüksel Muhabiri Rikard Jozwiak’in bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, yaptırım listesine işgal altındaki Kırım’da siyasi güdümlü davalar çerçevesinde kararlar alan sözde savcı ve hakimlerin isimleri eklenecek. Yaptırım listesine eklenecek kişilerin isimleri şu an belirtilmiyor. Resmi kararın 11 Ekim’de yayımlanması bekleniyor.

AB, halen Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü baltaladığı düşünülen 177 kişi ve 48 kuruluşa yönelik bireysel yaptırımlar uyguluyor.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.