SON DAKİKA
Hava Durumu

AB: Kramatorsk'taki tren istasyonu saldırısının sorumluları hesap vermeli

Avrupa Birliği, Rusya'nın Kramatorsk tren istasyonuna düzenlediği füze saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve bu savaş suçunun sorumlularından hesap sorulması gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2022 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2022 19:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB: Kramatorsk'taki tren istasyonu saldırısının sorumluları hesap vermeli

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'daki Kramatorsk tren istasyonuna düzenlediği füze saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi ve bu savaş suçunun sorumlularından hesap sorulması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Diplomatik Servisinin internet sayfasında 9 Nisan 2022 tarihinde AB Sözcüsünün Kramatorsk'taki tren istasyonuna yapılan saldırıya ilişkin açıklaması yayımlandı. Açıklamada, Rusya tarafından Cuma günü Kramatorsk'taki tren istasyonuna yapılan kanlı saldırıdan dolayı AB'nin derinden sarsıldığı ve bunun masum sivillere yönelik acımasız, ayrım gözetmeksizin yapılan bir bombalama olduğu belirtildi. Açıklamada, "Kurbanlar için yas tutuyoruz ve düşüncelerimiz kurbanların aileleri ve Ukrayna halkıyla birlikte" ifadesine yer verildi.

AB: BU SAVAŞ SUÇUNUN SORUMLULARI HESAP VERMELİ!

"Bu savaş suçunun sorumluları hesap vermeli. Savaş suçları cezasız kalmamalı" ifadelerine yer verilen açıklamada, uluslararası insani hukukun bu şekilde ciddi ihlallerinin giderek daha sık hale gelmesinden derin endişe duyulduğu ifade edildi.

"KREMLİN'İN YIKIM TAKTİKLERİNİN BİR PARÇASI"

Öte yandan açıklamada, "Ukrayna ordusunun Rus işgalinden kısa süre önce kurtardığı Buça, Borodyanka ve diğer kasaba ve köylerde Rus kuvvetleri tarafından işlenen vahşet ve Kramatorsk tren istasyonuna yapılan vahşi saldırı, Kremlin'in içler acısı yıkım taktiklerinin bir parçasıdır" ifadelerine yer veridi.

RUSYA'NIN SORUMLULUĞU GİZLEME GİRİŞİMLERİ KABUL EDİLEMEZ

Rusya'nın Dezenformasyon ve medya manipülasyonları kullanarak bu ve diğer suçlardaki sorumluluğunu gizlemeye yönelik bariz girişimlerinin kabul edilemez ifadeleri kullanılan açıklamada "AB, Ukrayna halkının Rus saldırganlığına karşı gücünü, cesaretini ve direnişini takdir ediyor ve sağlam bir dayanışma içinde onlarla birlikte duruyor" denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.