SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Başkanı Biden: Rusya, Ukrayna’ya saldırırsa ABD sert karşılık verecek

ABD Başkanı Biden: Rusya, Ukrayna’ya saldırırsa ABD sert karşılık verecek

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 12:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Başkanı Biden: Rusya, Ukrayna’ya saldırırsa ABD sert karşılık verecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimi ele aldı. Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda ABD’nin sert karşılık vereceğini dile getirdi. Biden, ABD'nin Rusya'ya yaptırımlarının da olacağını vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden dün Beyaz Saray’da Rusya-Ukrayna gerilimine yönelik açıklamalarda bulundu. Biden, Rusya’ya gözdağı vererek saldırı ihtimalinde ABD’nin de Rusya’ya sert karşılık vereceğini açıkladı. Biden, “Diplomasinin başarıya ulaşması için ona her türlü şansı vermeliyiz” dedi.

"RUS SALDIRISI HALA YÜKSEK OLASIK"

Başkan Biden, Rusya-Ukrayna gerginliğinin başından beri, ABD'nin tutumunun çok net ve açık olduğunu ifade ederek, “ABD her ne olursa olsun hazırlıklı. Avrupa'da barış ve istikrarı geliştirmek için ortak ve müttefiklerimizle Rusya ile diplomasiye hazırlıklıyız. Aynı zamanda Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına da hazırlıklıyız ki bu hala yüksek bir olasılık” dedi.

Rusya'nın Belarus'taki Rus birliklerini geri çekmesini de hatırlatan Biden, “Bu iyi bir haber olur ancak Rus askeri birimlerinin ana üslerine döndüğünü henüz teyit etmedik. Bizim analistlerimiz Rusların hala tehdit edici bir konumda olduğunu belirtiyor” dedi.

BİDEN: UKRAYNA’NIN BELARUS SINIRINDA 150 BİNDEN FAZLA RUS ASKER VAR

Ukrayna’nın Belarus sınırındaki mevcut 150 binden fazla Rus askerinin olduğunu söyleyen ABD Başkanı Biden, “Bu nedenle Ukrayna'da yaşayan Amerikalılardan çok geç olmadan ülkeyi terk etmelerini istiyoruz. Bu nedenle Kiev'deki büyükelçiliğimizi Ukrayna'nın batısına taşıdık. Rusya'nın planları konusunda Amerikan halkı ve tüm dünyaya karşı şeffaf hareket ediyoruz ki herkes durumun ciddiyetini kendisi görebilsin.” ifadelerini kullandı.

ABD vatandaşları için endişelenerek geri dönüş çağrısında bulunan başkan Biden, Rusların da bunu istemediğini dile getirdi. Biden, “Rusya'nın istikrarını bozma peşinde değiliz. Rus vatandaşları, siz bizim düşmanımız değilsiniz. Sizin de Ukrayna'ya karşı kanlı bir savaş istediğinize inanmıyorum. Zira bu ülke ile çok derin tarihi ve kültürel bağlarınız var.” dedi.

ABD BAŞKANINDAN RUSYA’YA YAPTIRIM VE KUZEY AKIM-2 UYARISI

Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının gereksiz ve nedensiz bir savaş olacağına işaret ederek, “Gelecek günlerde Rusya Ukrayna'yı işgal ederse insani açıdan Ukrayna'nın kaybı çok büyük ve trajik olur. Rusya'nın saldırısı tüm dünyada kınanır. Dünya, Rusya'nın gereksiz ölüm ve yıkıma yol açtığını unutmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya'ya daha önce eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar getireceklerini ifade eden Biden, “Rusya'dan Almanya'ya doğal gaz götüren Kuzey Akım 2 boru hattına gelince, Rusya Ukrayna'yı işgal ederse buradan gaz akmayacak.” sözleriyle Rusya’ya karşı uyarıda bulundu.

Biden, ABD'nin Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini ancak NATO müttefiklerinin destekleneceğini bir kez daha dile getirerek, “Rusya'ya karşı atacağımız adımlar, bizim için acısız olacakmış gibi davranmayacağım. Enerji fiyatları üzerinde etkisi olabilir. Bu konuda da büyük enerji tüketicileri ve üreticileri ile aktif olarak adımlar atıyoruz” dedi. Kongre ile de Ukrayna krizi konusunda atılacak adımları görüştüklerini belirten Biden, “Biz Rusya ile doğrudan bir çatışma istemiyoruz ancak Rusya Ukrayna'daki Amerikalıları hedef alırsa güçlü bir karşılık veririz. Rusya şirketlerimize, kritik altyapımıza siber saldırılar gibi bize ya da müttefiklerimize asimetrik saldırılar düzenlerse buna da karşılık vermeye hazırız.” diyerek bir kez daha Rusya’ya uyarıda bulundu.

UKRAYNA, RUSYA’NIN SALDIRI TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA: GERİLİM NASIL TIRMANDI?

Rusya Federasyonu’nun, işgal ettiği Kırım Yarımadası ve Donbas bölgesi ile Ukrayna sınırı yakınlarında askeri hareketliliği dünyanın gündeminde geniş yer tutuyor. Bu kapsamda, Rusya Federasyonu’nun askeri hareketliliği havadan görüntülendi. Uluslararası kamuoyunun, 110 bini aşkın muharip gücünü Ukrayna sınırlarında konuşlandırdığını ifade ettiği Rus ordusunun, mevcudiyetini artırdığı ve savaş durumuna geçtiği gözlendi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı 14 Ocak 2022’de Ukrayna’nın sınırı içinde yer alan Rusya yanlısı grupların Donbas’taki Horlivka bölgesine “amonyak dolu konteynerler taşıdığı” ve Ukrayna’nın zehirli madde kullanmakla suçlayacağı yönünde endişe ve savaşa zemin hazırlama üzerine bir bildiri yayımladı. Ukrayna yetkilileri ise, Rus birliklerinin Tambov bölgesine paraşütle iniş yaptığını 99 Rus askerin, teçhizatların ve 3 adet füze sisteminin Donbas’a yerleştirildiğini söyledi. Ardından Rusya, Belarus ile “Birleşik kararlılık” adı verilen ortak tatbikat düzenlemek üzere Rus askerlerini Ukrayna’nın kuzeyine yerleştirdi.

Rusya ve Ukrayna geriliminin başlangıcı bu şekilde gelişti. Zelenskıy, Avrupa devletleri ve Türkiye’den yardım çağrılarında bulunurken, Putin olası bir savaş durumunun olmadığını söyleyerek sessizliğini korudu. Hemen ardından Putin, NATO ve Avrupa ülkelerinin güya Rusya Federasyonu sınırlarına geldiğini açıkladı. Uzun bir süredir Ukrayna sınırlarında, Rus askerlerinin sayıları hızla artış gösteriyor. ABD, Birleşik Krallık, Kanada Ukrayna’ya askeri teçhizat ve savunma yardımı yapmaya başladı.

Birleşik Krallık Cumhurbaşkanı Boris Johnson 1 Şubat 2022’de Ukrayna’yı ziyaret etti. Rusya’nın Kıyiv’i işgal etme durumunda yaptırımların hazır olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Johnson, 2015’ten beri Ukrayna’ya verdikleri desteklerini, 22 binden fazla Ukrayna asker eğitimi, 2,2 milyon sterlin değerinde “ ölümcül olmayan” askeri teçhizat gönderdiğini, tanksavar silahlar ve 88 milyon sterlinlik İngiltere fonunu açıkladı. Öte yandan Ukrayna’ya Kanada’dan 120 milyon dolar değerinde savunma yardımı yapılacağı açıklandı.

https://www.youtube.com/watch?v=zDO_2hGQafs

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat 2022’de Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e resmi ziyaret düzenledi. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın Kırım dahil olmak üzere toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini ifade etti. Erdoğan, Rusya-Ukrayna geriliminde arabuluculuk yapabileceklerini ifade ederek, Putin ve Zelenskıy’ı Türkiye’ye davet etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bu davete olumlu yanıt verdi ancak Putin’in cevabı halen bekleniyor.

Kırım Tatar halkını milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise, Putin Rusyası’nın Ukrayna sınırlarındaki askeri hareketliliğini değerlendirerek, Putin’in “akılsız” politikalarda bulunduğunu ve Ukrayna’ya savaş açmasının kendisi için sonun başlangıcı olabileceğini ifade etti.

RUSYA-UKRAYNA SINIRINDA KAÇ ASKER VAR?

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde yayımlanan açık verilere göre 2021 yılı itibarıyla 285 bin civarında silah altında asker bulunuyor. Zelenskıy’ın ilan ettiği asker artırımının ardından Ukrayna ordusunun mevcudu 385 bin askere ulaşmış olacak. Ülkenin ayrıca olası savaş durumunda silah altına alınabilecek 1 milyon yedeği mevcut.

Ukrayna’da yapılan bir değerlendirmeye göre, Rusya’nın bölgedeki kara birliklerinin askeri mevcudu 106 bin, deniz ve hava kuvvetleri olarak da 21 bin mevcudu olduğu açıklandı. Kalıcı olarak ise, 35 bin civarı Rus askeri konuşlandırılmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri istihbaratının verilerine göre ise; Rusya, Ukrayna sınırına 110 bin civarı asker konuşlandırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.