SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’nin ilk trans askeri Rus casusluğundan tutuklandı

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 23:07
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 23:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’nin ilk trans askeri Rus casusluğundan tutuklandı

İşgalci Rusya’nın casusları, Avrupa’da ve ABD’de tek tek tespit ediliyor. Amerikan ordusunun ilk “trans” askeri ve eşi, Rus casusluğundan tutuklandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun ilk trans askeri olarak bilinen Jamie Lee Henry ve Rus milliyetçisi Ermeni kökenli eşi Anna Gabriellian, Rus ajanlığından tutuklandı. Ajan çift, 8 farklı suçtan yargılanacak. Çift, kendilerine Rus ajanı olarak yaklaşan FBI ajanından "görev sırasında yakalanırlarsa çocuklarını Türkiye'ye yollamasını" istedi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, ABD ordusunda görev yapmakta olan bir askeri doktor ve eşinin, işgalci Rusya'ya ajanlık yapmak ve ABD askerlerine zarar vermeye teşebbüs suçlarından tutuklandığı duyuruldu.

GİZLİ TIBBİ BİLGİLERİ RUSYA’YA VERMEYE ÇALIŞTILAR

Adalet Bakanlığı, North Carolina eyaletinde 52 bin ABD askerini barındıran Fort Bragg askeri üssünde doktor olarak görev yapan Jamie Lee Henry ve sivil bir göz doktoru olan eşi Anna Gabriellian'ın ABD askerlerine ait gizli tıbbi bilgileri işgalci Rusya'ya vermeye çalıştığını belirtti.

FBI AJANINI RUS AJANI SANDILAR

Rus ajanı sandıkları gizli FBI ajanıyla birden fazla kez buluşan çift, FBI ajanına Rus diplomatlarla iletişim kurmaya çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Rus ajanı sandıkları gizli FBI ajanıyla buluşmalarında, ABD'nin savaş halinde ordusuna nasıl bir tıbbi destek sağlamayı planladığını, Ukrayna ordusunu nasıl eğittiğini ve ABD ordusuna ait gizli tıbbi belgeleri verme isteklerini itiraf ettiler.

Rusya'ya milliyetçi duygularla bağlı olduğunu söyleyen Ermeni asıllı Anna Gabriellian, Ukrayna işgalinde Rusya'ya destek vermek istediğini de itiraf etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.