SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Savunma Bakanından Karadeniz ülkelerine Rusya’ya karşı eylem çağrısı

ABD Savunma Bakanından Karadeniz ülkelerine Rusya’ya Karşı eylem çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 21.10.2021 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 21.10.2021 12:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Savunma Bakanından Karadeniz ülkelerine Rusya’ya karşı eylem çağrısı

Romanya’daki temaslarının ardından Karadeniz gezisini tamamlayan ABD Savunma Bakanı Austin, bölgedeki Rusya tehlikesine dikkat çekerek ortak bir eylem gerçekleştirme çağrısında bulundu. Austin, ABD’nin ulusal çıkarlarının Karadeniz’e bağlı olduğunu kaydederken; Ukrayna, Romanya ve Gürcistan’ın bölgede Rus tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Perşembe günü gerçekleşmesi beklenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi konuşan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Romanya’nın Rusya’ya karşı verilen mücadeledeki önemine dikkat çekerek iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atılması gerektiğini belirtti. Karadeniz gezisine Gürcistan ile başlayan Austin, Ukrayna ve Romanya’da da temaslarda bulundu. Austin, bölgede Rusya’nın saldırgan politikaları ve bölgesel güvenliği tehdit eden Rusya’nın adımlarına dikkat çekti.

Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin "Rusya'nın bölgeyi askerileştirmesine karşı eyleme geçmesi gerektiğini" söyleyen Austin, Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca ile bir araya gelişinin ardından savunma ve askeri işbirliğinin güçlendirilmesi konularında ortak hedeflere sahip olduklarını bildirdi.

ABD Donanması: Gemilerin çoğu bir süre daha Karadeniz'de kalacak | soL haberUkrayna ve ABD gemileri, Karadeniz'de ortak tatbikat yaptı

ABD’NİN ULUSAL ÇIKARLARI KARADENİZ’E BAĞLI

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusu ve Gürcistan’daki saldırgan tavırları karşısında eylemlerine de dikkat çeken Austin, "Karadeniz'in güvenliği ve istikrarı ABD'nin ulusal çıkarıdır ve NATO'nun doğu kanadının güvenliği açısından kritik önem taşımaktadır" değerlendirmesini yaptı. Austin, 2013-2016 yılları arası ABD Genelkurmay Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

Ukrayna ve Gürcistan NATO’ya katılmak isterken; birliğe 2004 yılında dahil olan Romanya’da yaklaşık bin ABD askeri bulunuyor. Mihail Kogalniceanu hava üssündeki Amerikan askeri varlığının "potansiyel Rus saldırganlığına karşı güçlü bir caydırıcılık taşıdığını" vurgulayan Austin, Yunanistan'ın Dedeağaç bölgesine son dönemde yaptığı askeri yığınağı da Rusya tehdidiyle gerekçelendirmişti.

Ukrayna ve Türkiye, Gürcistan'daki Agile Spirit tatbikatına katılıyor

RUSYA: İKİ ABD UÇAĞINI GERİ ÇEVİRDİK

ABD kanadından bölgeyle ilgili net mesajlar verilirken Rusya Savunma Bakanlığı da hava sahalarına yaklaşan ABD Hava Kuvvetlerine ait iki bombardıman uçağını geri çevirdiklerini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya bağlı kırım yarım adasını 2014 yılında işgal etmesi üzerine bölgede yükselen gerilim, NATO ve bölge ülkeleri başta olmak üzere uluslararası toplumdan ciddi tepkiler almıştı. Bugün de özellikle Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın hava sahasında NATO ve Rus uçakları sık sık karşı karşıya geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.