SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Ukrayna’ya Harpoon gemisavar füzeleri gönderdi

Haber Giriş Tarihi: 08.09.2022 21:22
Haber Güncellenme Tarihi: 08.09.2022 21:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Ukrayna’ya Harpoon gemisavar füzeleri gönderdi

ABD, Ukrayna’ya Harpoon gemisavar füzelerinin teslim edildiğini bildirdi. ABD ordusu Harpoon gemi karşıtı füzeleri platformlu arabalara yerleştirerek başkent Kıyiv’e gönderdi. Ukrayna ordusuna füzelerin kullanımı için ABD’li askerler tarafından eğitim verildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ukrayna’nın Harpoon gemi karşıtı füze ihtiyacını karşıladı. ABD ordusu, gemi karşıtı füzeleri platformlu arabalara yerleştirdiği tesisleri başkent Kıyiv’e teslim etti. Ayrıca ABD, Ukrayna ordusuna bu füzelerin kullanımı konusunda eğitim verdi.

Pentagon Tedarik ve Lojistik Başkan Yardımcısı Bill LaPlante, 7 Eylül günü Harpoon gemi karşıtı füze konusunda açıklama yaptı. Yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

”Kara tabanlı Harpoon gemisavar füzelerinin Ukrayna'ya teslimi, bu yaz başında Pentagon başkanı Lloyd Austin tarafından duyurulmuştu, aynı zamanda Danimarka'nın onları teslim etmesi gerektiği bildirildi. Daha sonra belirtildiği gibi Ukrayna'nın sahili ‘Rus inişinden’ korumak için füzelere ihtiyacı vardı.”

ABD, Ukrayna’ya toplamda 13,5 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı yaptı. ABD, Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Ukrayna'ya en çok askeri yardım gönderen ülkelerin başında geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.