SON DAKİKA
Hava Durumu

Anlayarak hızlı okuma nasıl öğrenilir?

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2012 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 07.11.2012 11:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Anlayarak hızlı okuma nasıl öğrenilir?
Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen geleneksel Cuma Konferanslarında bu hafta Dr. Muhsin Kadıoğlu "Anlayarak hızlı okuma nasıl öğrenilir?" konulu konuşma yapacak.

9 Kasım Cuma günü saat 19.30'da dernek toplantı salonunda yapılacak konferansın ardından verilecek ikramın sahipliğini Abdurrahman Baturşah yapacak.

Giresun'da 1964 yılında doğdu. Şalaklı ve Kumyalı İlkokulu’ndan sonra Görele Ortaokulu’na devam etti. Trabzon Lisesi, Görele Lisesi, Akçaabat Lisesi, Doğankent Lisesi ve Kabataş Erkek Lisesi’nde okudu. Lisansını ve Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi'nde tamamladı. “Türkiye’de Deniz Ulaştırma ve İşletmeciliği” konulu teziyle Marmara Üniversitesinden Doktora derecesi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Görevlisidir.

Yazar, Anlayarak Çok Hızlı Okuma konusunda Türkiye’de iki ilki gerçekleştirmiştir. 1989 yılında Türkiye’deki ilk hızlı okuma kitabını (Anlayarak Çok Hızlı Okuma Teknikleri) yazdı. Bu eser, Türkiye’deki büyük medya kuruluşlarının hemen hepsi tarafından tavsiye edilmiştir. Yazar, anlayarak hızlı okumanın halk sathına yayılmasına öncülük etmiş, Türkiye’de anlayarak hızlı okuma konusundaki ilk internet sitesi olan www.hizlioku.org sitesini kurmuştur. Yazar, anlayarak hızlı okuma konusunda Harp Akademileri’nde dersler vermektedir.

Kadıoğlu, Türkçenin dil yapısına uygun olan anlayarak hızlı okuma konusundaki ilk bilgisayar programını 1991 yılında geliştirmiştir.

Birlik Vakfı’nda 1989 yılında kurduğu Anlayarak Hızlı Okuma Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezinde(Hogum) 2007 yılına kadar pek çok ilgilinin hızlı okumasını geliştirmiştir.

Daha çok yarının dünyası ile ilgilenen yazar, uluslar arası politika ve strateji konularında Ortadoğu, Büyük Kurultay, Türkeli, Anayurt gibi çeşitli gazetelerde ve Yesevi, Türk Dünyası Tarih ve Kültür Dergisi, Ayhanım gibi dergilerde çeşitli konularda makaleler yazdı. YeniçağTV’de “Heyet Raporu” adlı programın yapımcıları arasında yer aldı. 1992 yılında Çizgi Üstü dergisini çıkardı.

Muhsin Kadıoğlu başta Hoca Ahmet Yesevî Vakfı, Aydınlar Ocağı, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı, Basın Birliği olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde de görevler almıştır.

Çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından yazara pek çok plaket ve teşekkür belgesi verilmiştir.

Çeşitli internet sitelerinin kurucusu ve yöneticisi olan yazar, 1999 yılında Yarın Araştırmaları Merkezi’ni kurmuştur. (www.yamer.org)

Kadıoğlu, İstanbul’un fethinin 550. yılı münasebetiyle İstanbul’da yaşayan 550 şair ve yazarın el yazısıyla hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan “Fethin 550. Yılında İstanbul Şairleri-Yazarları” adlı eserde de yer almıştır.

Yazarın, ulusal ve uluslar arası yayınlanmış pek çok bilimsel makalesi vardır. Yazarın yayınlanmış diğer kitapları şunlardır: Anlayarak Çok Hızlı Okuma Teknikleri (10. Baskı), İyi Anlama Yöntemleri, Yavuz Bıyıklılardan Bıyıksızlara, Küresel Sorunlara Karşı Ulusal Tavır (3. Baskı), Küresel Düşün Ulusal Davran.

Yazarın yakında yayınlanacak eserleri ise şunlardır:
Okyanuslar ve Denizler-Dünden Yarına Stratejik Bir Yaklaşım, Nazım Hikmet’in Ata Toprağı Polonya’da Türk İzleri, Kim Bu Ulusalcılar? Avrupa Birliği’ne Karşıyım Öyleyse Beni Vurun!, Benim Babam Neden Yok Baba (Hikaye), Single Party’de Ararken Chat’te Buldum (Hikaye), Altın Çocuklar(Roman).

KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARD.DERNEĞİ
MOLLA GÜRANİ MAH.AKKOYUNLU SOK.NO.52 ÇAPA İSTANBUL
www.kirimdernegiistanbul.org
info@kirimdernegiistanbul.org
0212 534 92 31
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.