SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa Birliği Rusya yaptırımlarını 6 ay daha uzattı

Avrupa Birliği Rus yaptırımlarını 6 ay daha uzattı

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2022 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2022 15:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa Birliği Rusya yaptırımlarını 6 ay daha uzattı

Avrupa Birliği Konseyi Ukrayna'ya geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya'nın yaptırımlarını uzatma kararı aldı. AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Rusya yaptırımları 6 ay daha ileri taşıyarak 15 Mart 2023'e kadar uzatacak.

Rusya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı saldırılarını yedinci ayında sürdürürken Avrupa ülkelerinden yaptırımlarla yüz yüze gelmeye devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik savaş başlatan Rusya'ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı. AB Konseyinin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada Rusya'ya uygulanan yaptırımların süresinin uzatılacağı duyuruldu. Buna bağlı olarak Avrupa Birliği ülkeleri 15 Mart 2023'e kadar hedeflenen bin 206 kişi ve 208 kuruluşun yaptırımlarını uzatacak.

Avrupa Birliği ülkeleri Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırı başlatan Rusya'nın saldırganlığını haksız bulmuş yaptırım uygulamaya başlamıştı. AB'nin yaptırımlarıyla yüz yüze gelerek en büyük gelir kaynağı doğal gaz ihracatından sınıfta kalan Rusya, ekonomik olarak zor durumda kalıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.