SON DAKİKA
Hava Durumu

Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya destek sürüyor

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2022 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2022 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Avrupa ülkelerinden Ukrayna’ya destek sürüyor

Avrupa ülkelerinin yetkilileri dün Ukrayna’yı ziyarette bulunarak toplantıya katıldı. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un başkanlık ettiği toplantıda, Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya sağlanacak destek ele alındı. Milletvekili Umerov, Ukrayna’ya destekte bulunan müttefik ülkelere teşekkür etti.

Rusya, Ukrayna’daki saldırılarını sürdürürken pek çok dünya ülkesi Ukrayna’ya destekte bulunuyor. Birleşik Krallık, Kanada, İtalya, Almanya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya yetkilileri dün Ukrayna’yı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Geçici Komisyon üyeleri ile müttefik ülkelerindeki askeri ataşeler, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığındaki toplantıya katıldı.

Toplantıda Batı ülkelerinin Ukrayna’ya sağladığı destek ele alındı. Ukrayna'ya yönelik devam eden destek konusunda dikkat edilecek noktalara değinildi.

"UKRAYNA ULUSLARARASI DÜZEYDE GÜVEN VE DESTEĞE SAHİP"

Milletvekili Umerov, Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya yönelik askeri, ekonomik ve insani yardımlarına dikkat çekerek, “Ukrayna'nın tam ölçekli işgalin başından beri aldığı kapsamlı askeri destek için ortaklarımıza minnettarız. Ordumuzun bugünkü güçlü konumları, özellikle ülkemize yaptıkları yardımların sonucudur” ifadelerini kullandı.

Umerov, Ukrayna’nın uluslararası düzeyde “eşi benzeri görülmemiş” güven ve desteğe sahip olduğunu belirterek, komisyon çerçevesinde devamlı diyalog halinde kalınması gerektiğinin altını çizdi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.