SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Kardeş Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesini tam destekliyoruz

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Kardeş Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesini tam destekliyoruz

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2021 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2021 13:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: Kardeş Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesini tam destekliyoruz

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesini tam desteklediklerini ifade etti. Bakan Bayramov, "Türkiye'nin bu konudaki tüm düzeylerdeki mesajlarını takdir ediyoruz." dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, düzenlediği yıl sonu değerlendirme toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Bayramov, 2021'de Azerbaycan'ın bağımsız, aktif, açık ve milli dış politika çizgisini sürdürdüğünü belirterek Karabağ Savaşının kazanımlarının diplomatik alanda pekiştirilmesi ve bölgede oluşan yeni gerçekliklerin dünya kamuoyuna anlatılması hususunda çalıştıklarını kaydetti.

Azerbaycan'dan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine destek "ERMENİSTAN'IN MESNETSİZ İDDİALARI KABUL GÖRMEDİ"

30 yıllık işgal durumunun bölgeye verdiği zararın anlatılmasının Azerbaycan'ın dış politikasının öncelikleri arasında bulunduğunun altını çizen Bayramov, Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden yargı süreçlerine değindi. Bayramov, Azerbaycan ile Ermenistan'ın Uluslararası Adalet Divanında birbirine karşı dava açtığını anımsatarak, Ermenistan'ın mesnetsiz iddialarının çoğunun mahkemece kabul görmediğini aktardı.
Ermenistan'a karşı uluslararası yargıda mücadelelerini sürdüreceklerini bildiren Bakan Bayramov, "Yakın zamanda birkaç uluslararası konvansiyon üzere ilk olarak çevreye verilen zarar ve doğal kaynakların yasa dışı kullanılması konusunda uluslararası mahkemelere başvuruda bulunacağız. Bu konu 2022'deki görevlerimiz arasında bulunmaktadır." dedi.

"TÜRKİYE-AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ MÜTTEFİKLİK DÜZEYİNE ÇIKARTILDI"

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Bayramov, "15 Haziran 2021'de imzalanan tarihi Şuşa Beyannamesinin önemine değinmek istiyorum. Bu beyanname ile Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler müttefiklik düzeyine çıkartıldı." diye konuştu. Bayramov, Azerbaycan'ın dış politikasına ilişkin olarak "Şeffaf, uluslararası hukuku temel alan, ulusal çıkarları gözeten ve bağımsız dış politika yürüttük ve yürüteceğiz" dedi.

AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE İLE ERMENİSTAN İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİNE TAM DESTEK

Bayramov, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecine Azerbaycan'ın tam destek verdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Uluslararası hukuk ilkeleri temelinde Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesinden yanayız. Hatta barış anlaşması üzerinde çalışmaya hazır olduğumuzu da beyan ettik. Bunun daha geniş bir düzeyde bölge ülkelerinin ilişkilerinin normalleşmesi hususunda temel oluşturabileceği düşüncesindeyiz. Kardeş Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerinin normalleşmesini tam destekliyoruz. Türkiye'nin bu konudaki tüm düzeylerdeki mesajlarını takdir ediyoruz. Değerli kardeşim Mevlüt (Çavuşoğlu) bey her açıklamasında bu konunun bölgedeki süreçlere olumlu etkisinden, bu konuların Azerbaycan'la müzakere edilmesinden, ortak çıkar ve tutumlarımızdan bahsediyor.

AZERBAYCAN'DAN ERMENİSTAN'A ÖNERİ

Devletlerarası ilişkileri konuşuyorsak, devletlerarası ilişkilerin normalleşmesini konuşuyorsak, Ermenistan'ın ne demesine bakılmaksızın devletler arası ilişkilerin normalleşmesinin bir altyapısı ve temeli olmalıdır. Devletlerarası ilişkilerin normalleşmesinin temeli sadece uluslararası hukuk olabilir. Hem Azerbaycan hem Türkiye her zaman bu tavrı sergilemiştir. Uluslararası hukuk temelinde tüm ülkelerle, komşularla ilişkilerimizi geliştirmekten yanayız ve bunu yapıyoruz. Bu listede şimdiye kadar istisna Ermenistan'dı. Ermenistan'a da aynı öneriyi sunuyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.