SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan-Ermenistan arasında ilk temas gerçekleşti

Azerbaycan-Ermenistan arasında ilk temas gerçekleşti

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2022 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2022 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan-Ermenistan arasında ilk temas gerçekleşti

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaların ardından iki ülke arasında ilk görüşme gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan New York’ta üçlü toplantı gerçekleşti.

Ermenistan, 12 Eylül 2022 tarihinde Azerbaycan-Ermenistan sınırı olan Laçin, Zengilan, Kelbecer, Daşkesen bölgelerinde çatışma başlamıştı. Sınırındaki çatışmaların ardından Azerbaycan-Ermenistan arasında ilk temas gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Toplantıları için gittiği New York’ta Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile üçlü toplantı gerçekleştirdi.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN ARASINDA İLK TEMAS

İki ülke arasındaki ilk doğrudan temas olarak kayda geçen bu görüşmeye ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Bakan Blinken, (çatışmalarda) hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti çatışmaların önlenmesi gerektiğini vurguladı ve barış sürecine geri dönüşün önemini vurguladı" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Price, üç bakanın bu süreçte atılacak sonraki adımları ele aldığını dile getirerek; "Bakan tarafları ay sonundan önce tekrar görüşmeye teşvik etti" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.