SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Türkiye, Ukrayna'daki savaşın adil bir barışla sona ermesini istiyor

Bakan Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Türkiye, Ukrayna'daki savaşın adil bir barışla sona ermesini istiyor

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2022 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2022 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: Türkiye, Ukrayna'daki savaşın adil bir barışla sona ermesini istiyor

Ankara'da gerçekleştirilen 13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Daha adil bir dünya düzeninin bayraktarlığını yapıyoruz. Gıda krizinin çözümünde Ukrayna tahılının ihracatı için İstanbul mutabakatı küresel diplomasimizin vitrini oldu. Farklı coğrafyalarda olumsuz gidişe dur diyebiliyoruz" açıklamasını yaptı.

13. Büyükelçiler Konferansı Ankara'da gerçekleştiriliyor. 2008 yılından beri düzenli olarak yapılan Büyükelçiler Konferansı’nın bu yılki açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı. Türkiye'nin Ukrayna-Rusya savaşındaki diplomatik konumu değerlendiren Çavuşoğlu, Türkiye'nin Ukrayna'ya güçlü destek verdiğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun konuşmasında öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

UKRAYNA SAVAŞI VE ADİL BARIŞ

“Türkiye, Ukrayna'da başlayan savaşın adil bir barışla sona erdirilmesini istiyor. Ukrayna'ya güçlü destekler verdik ve müzakereler için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devreye girdik. Tarafları Antalya ve İstanbul'da bir araya getirdik. Bu savaş bir gün sona erecek fakat ortak çıkarlarımızı koruma çalışmalarımız sürecek. Avrupa güvenlik mimarisini yeniden kurmak için soğukkanlılıkla düşünmek gerekir. Türkiye bu konulara şimdiden hazırlık yapıyor.”

TÜRKİYE'NİN DİPLOMATİK ROLÜ

Dış politikamızı, Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün mirası "Yurtta sulh, Cihanda sulh" sözleri şekillendirdi. Girişimci ve insani dış politikamızla kalıcı barışa hizmet edecek bir diplomasi için çözümler üretmek gerekiyor. Gücümüzü iyilikten yana kullanabilmeliyiz. Bu vizyona ihtiyaç var, dünya yeni çalkantıların arifesinde. Dünya huzursuz. Kalkınmanın önüne set çekilen bir ortamdayız. Büyük güçler kafa tokuşturuyor. Bunların nedeninde çok çeşitli etkenler aranabilir

ERMENİSTAN'IN PROVOKASYONLARI

“Karabağ’da barışın önündeki işgal engeli yıkılırken Türkiye doğrunun, haklının ve adaletin yanında durdu. Donmuş ihtilaf tabirini sorguladık. Buzun erimesinin her an çatışma demek olduğunu hatırlattık. Çatışma başladığında kahraman Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını kurtarmasını destekledik."

"Bu sayede bugün işgal altındaki toprakları, yerlerinden edilmiş kişileri, Azerbaycan'ın tabiriyle kaçkın-göçkünleri ve her an patlayacak çatışmayı değil, bölgesel barışı ve iş birliğini konuşuyoruz. Buradan Ermenistan’ı da yeni provokasyonlara girmemesi konusunda tekrar uyarıyoruz."

DOĞU AKDENİZ'DEKİ SON DURUM

“Doğu Akdeniz politikamızı uluslararası hukuka, hakkaniyet ilkesine uygun şekilde taviz vermeden sürdürüyoruz. Ege'de ise birbirinden bağlantılı sorunların bütüncül şekilde ele alınmasını kapsamlı, kalıcı ve uluslararası hukuka uygun olarak çözülmesini istiyoruz. Ancak Yunanistan sorunları çözecek iradeyi oluşturamıyor. Huylu huyundan vazgeçmiyor. Uluslararası anlaşmalara göre gayri askeri statüsü bulunan kıyılarımızda bırakın Adalar'ın silahlandırıldığını başta BM olmak üzere muhataplarımıza anlattık, izah ettik. Ülkemizin güvenliği bakımında kritik önemi bu konunun üzerine gitmeyi devam edeceğiz.”

“Tek başına başardıklarımızı AB ile yapıyor olsaydık AB tüm dünyada küresel aktör olurdu. Ukrayna Savaşı Türkiye'nin değerini yeniden gözler önüne serdi. Tarihin akışı Türkiye’nin dostluğunu öğretti. Türkiye mecburen faal. Her krizde Türkiye yanınızda olmasını isteyeceğiniz ülkedir. Türkiye, doğal ve güçlü bir ortaktır.”

GAZZE'DE YAŞANANLAR

"İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girme girişimi asla kabul edilemez. İsrail'i şiddetle kınıyor, dün gece ilan edilen ateşkesin kalıcı olmasını istiyoruz."

TÜRKİYE'NİN SINIRÖTESİ OPERASYONLARI

"PKK/YPG/PYD terör örgütü ve uzantılarının bu istikrar ortamını bozmak ve ayrılıkçı gündemini ilerletmek için ülkemize ve Suriyeli sivillere yönelik saldırıları sürüyor. Milyonlarca Suriyelinin güvenliğine katkı sağlayan ülkemizin, bu saldırılar karşısında hareketsiz kalması beklenemez.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.