SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Kuleba'dan Rus saldırganlığına karşı uluslararası ortaklık mesajı

Bakan Kuleba'dan Kırım Platformu vurgusu

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2021 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2021 12:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bakan Kuleba'dan Rus saldırganlığına karşı uluslararası ortaklık mesajı

Rusya Federasyonu, 2014'teki işgalden bu yana Kırım'daki askeri varlığını üç kattan fazla artırdı. Geçici olarak işgal altında olan yarımadaya Rus askerlerinin sevk edilmesi, Karadeniz için tehdit oluşturuyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, konuya ilişkin Lviv İvan Franko Ulusal Üniversitesinde açıklamalarda bulundu. Ivan Franko Ulusal Üniversitesinde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşma yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Lviv İvan Franko Ulusal Üniversitesinde küresel ve bölgesel politikalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Dmıtro Kuleba, Rusya'nın saldırgan politikalarına ilişkin şöyle konuştu:

“Rusya'nın kötü niyetli eylemleri, Karadeniz'in ötesine kadar uzanabilir.  Kremlin, NATO'yu tehdit etmeye, ülkeler arasındaki çelişkileri şiddetlendirmeye, demokratik değerleri gözden düşürmeye, otokratik rejimleri desteklemeye, tarihi yeniden yazmaya, seçimlere doğrudan müdahale etmeye, işletmelere ve hükümetlere hacker saldırıları düzenlemeye ve muhaliflere zulmetmeye devam ediyor”

Bakan Kuleba, Ukrayna'nın NATO üyesi olmaması ve güvenlik garantisi olmamasına rağmen yedi yıldan fazladır Rus saldırganlığına karşı direndiğini kaydetti. Ukrayna'nın güvenliğinin kendi gücü ve ortaklarının gücüne dayandığını vurgulayan Kuleba, Rusya'nın artan saldırgan politikalarına karşı ortaklığın önemine dikkat çekti.

KULEBA'DAN KIRIM PLATFORMU VURGUSU

Ukrayna'nın Baltık-Karadeniz stratejisini geliştirmek istediğini kaydeden Kuleba, Avrupa-Atlantik sahasının da bu noktaya öncelik vermesi gerektiğini bildirdi. Kuleba, Baltık-Karadeniz bölgesini güçlendirmek için altı öncelikli iş birliği alanı belirlendiğini kaydetti. Kuleba bu altı önceliğin; güçlü ekonomik ortaklık, enerji güvenliği, ülkeler arasında ulaşım koridorları, ortak askeri ve savunma ittifakları, propaganda ve siber tehditlere karşı koyma ve halkların birbirleriyle temasının geliştirilmesi olduğunu belirtti. Bu çerçevede, Ukrayna bu hedefe ulaşmak için attığı adımları da hatırlattı.

Kuleba, “Ukrayna proaktif bir dış politika üretiyor ve yeni girişimler öneriyor. Yeni bölgesel ittifaklar yaratıyor: Lublin Üçgeni, Associated Trio, Quadriga. Ancak yeni, olgun ve proaktif dış politikanın en çarpıcı örneği, Kırım Platformu'nun oluşturulmasından geçer.”  dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.