SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayraktar Herson'da Rus obüsünü imha etti

Bayraktar Herson'da Rus obüsünü vurdu

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 23:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bayraktar Herson'da Rus obüsünü imha etti

Ukrayna ordusu, Rus güçleri tarafından işgal edilen Herson bölgesindeki Rus ordusuna ait 2S3 Akatsiya kundağı motorlu obüsünü Bayraktar TB2 SİHA'ları ile etkisiz hale getirdi.

Rus güçleri savaşın yedinci ayında Ukrayna’nın alt yapı tesislerini ve sivillerini hedef alarak saldırılarına devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken Ukrayna ordusu, Rus işgali altındaki topraklarını geri almak için güçlü bir direniş gösteriyor.

Savaşın sıklet merkezi haline gelen Rusya’nın işgal ettiği Herson bölgesinde askeri faaliyetlerini sürdüren Ukrayna ordusu, Rus ordusuna ait 2S3 Akatsiya kundağı motorlu obüsünü imha etti. Rus ordusuna ait obüs, Bayraktar SİHA'ları ile vuruldu.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.