SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayraktar'ın Ukrayna'da üretilme ihtimali, Kremlin'i kızdırdı!

Bayraktar'ın Ukrayna'da üretilme ihtimali, Kremlin'i kızdırdı!

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2022 15:24
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2022 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bayraktar'ın Ukrayna'da üretilme ihtimali, Kremlin'i kızdırdı!

Türk şirketi Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da Bayraktar TB2 SİHA’ları üretimine başlama ihtimali, Rusya Federasyonu'nu kızdırdı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Baykar’ın Ukrayna’da fabrika açması durumunda ilgili fabrikanın Rusya tarafından yok edileceğini ileri sürdü.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, RBK-Ukrayna Haber Ajansına verdiği röportajda Türk şirketi Baykar Teknoloji’nin Bayraktar TB2 SİHA’ları üretecek bir fabrikanın inşası için Ukrayna’da bir arsa satın aldığını bildirerek, “Fabrikanın projesini de geliştirdiler ve onu sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyorlar” ifadeleri kullandı. Büyükelçinin söz konusu açıklaması ve Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da fabrika kurma olasılığı Moskova yönetimini kızdırdı.

PESKOV'DAN BAYKAR'A TEHDİT!

Konu ile ilgili tehditkar açıklamada bulunan  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bayraktarları üretecek fabrikanın Ukrayna’da inşa edilmesi durumunda, bu tesis derhal demilitarizasyona (yok edilme) tabi tutulacaktır” dedi.

BAYRAKTAR TB2 UKRAYNA'DA ÜRETİLECEK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat  2022’de Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e düzenlediği ziyaret sırasında; Bayraktar TB2 SİHA’larının üretimi için Ukrayna’da bir fabrikanın inşa edilmesini öngören anlaşma imzalanmıştı.  RBK-Ukrayna Haber Ajansına konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna Bakanlar Kurulunun bir hafta önce ilgili anlaşmayı onayladığını ve oylamaya çıkarılması için parlamentoya sunulduğunu aktardı. Ayrıca Büyükelçi, Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da bir arsa satın aldığını bildirerek, “Fabrikanın projesini de geliştirdiler ve onu sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyorlar, çünkü bu üretimi Ukrayna’da yapmak şirket sahiplerinin kişisel bir taahhüdüydü. Ve o sadece siyasi değil aynı zamanda pratiktir. Bu tesiste üretilecek modellerin önemli bir kısmı Ukrayna üretiminin bileşenlerine sahip olacaktır” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.