SON DAKİKA
Hava Durumu

Bayraktar, T-90M Rus tankını imha etti

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2022 13:35
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 13:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Bayraktar, T-90M Rus tankını imha etti

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Rus saldırılarını Türk hava savunma aracı Bayraktar TB2 SİHA ile savunuyor. Ukrayna ordusu bugün Bayraktar TB2 ile saldırı hazırlığında olan Rus tankı T-90M imha etti.

Rus saldırıları altındaki Ukrayna yedi aydır güçlü bir şekilde direniş gösteriyor. Ukrayna ordusu Rus saldırılarına karşı Türk hava savunma aracı Bayraktar TB2 İHA (İnsansız hava aracı) ve SİHA'larla (Silahlı insansız hava aracı) savunmaya devam ediyor.

Sosyal medya platformlarında yayılan görüntülerde Ukrayna ordusunun kullandığı Bayraktar TB2'nin Rus tankı T-90M imha ettiği görüldü. Kaydedilen görüntülere göre, Ukrayna ordusu saldırı hazırlığında olan Rus tankını etkisiz hale getirdi. Ukrayna ordusu Türk hava savunma aracı Bayraktar TB2 İHA’lar sayesinde Rus saldırılarına karşı güçlü mücadele veriyor.

UKRAYNA’DA BAYRAKTAR FABRİKASI KURULUYOR

Türkiye ve Ukrayna arasında 3 Şubat’ta imzalanan anlaşma neticesinde Ukrayna’da Bayraktar fabrikası kurulacak. Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar, geçen günlerde fabrika çalışmalarının başladığını duyurmuştu. Ukrayna’daki Bayraktar fabrikasında yeni modeller üretilecek.

BAYRAKTARLAR UKRAYNA’DA YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Ukrayna, Türk hava savunma aracı Bayraktarlara yoğun ilgi gösteriyor. Ukrayna halkı çocuklarına ve evcil hayvanlarına Bayraktar ismi verirken geçen aylarda Bayraktar isimli radyo frekansı yayın hayatına geçti. Öte yandan Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’lar için şarkı yazıldı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.