SON DAKİKA
Hava Durumu

BM'den Türkiye'ye esir değişimi için teşekkür

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2022 14:02
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2022 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BM'den Türkiye'ye esir değişimi için teşekkür

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Ukrayna ve Rusya arasında Türkiye'nin çabalarıyla gerçekleşen esir değişiminden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Ukrayna'ya karşı savaş başlatan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in asker bulmakta zorlandığı için ilan ettiği kısmi askeri seferberlik kararına Avrupa ülkelerinin de tepkisi sürüyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyinin dışişleri bakanlarıyla düzenlenen oturumunda Ukrayna'daki savaşa değindi. Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarını tehlikeli ve rahatsız edici bulduğunu ifade eden Guterres, söz konusu kararla birlikte çok daha fazla kan döküleceğini belirterek, "Bu anlamsız savaş, Ukrayna'ya ve tüm dünyaya sınırsız ve korkunç zarar verme potansiyeline sahip" dedi.

Rusya'nın referandum kararının da son derece endişe verici olduğunu belirten Guterres, başka bir ülkenin topraklarına işgal girişiminde bulunmanın uluslararası hukuku ve BM Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini kaydetti. Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICC) Ukrayna'daki insan hakları ihlallerine yönelik soruşturma başlattığını vurgulayan Guterres, tarafların Uluslararası Ceza Mahkemesiyle iş birliği çağrısı yaptı.

BM'DEN TÜRKİYE'YE ESİR DEĞİŞİMİ İÇİN TEŞEKKÜR

Konuşmasında Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimine de değinen Guterres, "Bu anlaşmadaki rolleri dolayısıyla Türkiye ve Suudi Arabistan hükumetlerine teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Rus saldırıları altındaki Ukrayna ile Rusya dün savaş esirlerini takas etmişti. Rusya 200'den fazla Ukraynalı askeri teslim ederken, Ukrayna aralarında Rus lider Putin'e yakınlığı ile bilinen, vatana ihanet ile suçlanan Rus yanlısı siyasetçi, eski milletvekili Vıktor Medvedçuk dahil 55 işgalci Rus askerini Rusya'ya teslim etti. Türkiye'nin çabalarıyla gerçekleşen esir değişiminin ardından Ukraynalı askerler savaş bitene kadar Türkiye'de kalacak.

Ayrıca Guterres, BM ve Türkiye'nin ortaklığında imzalanan tahıl anlaşması kapsamında 4.3 milyon Ukrayna tahılının 29'dan fazla ülkeye ihraç edildiğini aktardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.