SON DAKİKA
Hava Durumu

Borrell: Rusya ile ilişkiler Navalnıy'ın tutuklanmasından sonra daha da kötüye gitti

AB Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Borrell, Rusya'nın AB ile yapıcı diyalog fırsatını değerlendirmek istemediğine işaret ederek yaptırım sinyalleri de içeren sert ifadeler kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2021 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2021 11:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Borrell: Rusya ile ilişkiler Navalnıy'ın tutuklanmasından sonra daha da kötüye gitti

AB Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Borrell, Rusya'nın AB ile yapıcı diyalog fırsatını değerlendirmek istemediğine işaret ederek yaptırım sinyalleri de içeren sert ifadeler kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yayımladığı blog yazısında, 4-6 Şubat'ta Moskova'ya yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmelere yer verdi. Borrell "endişe verici" diye nitelendirilen AB-Rusya ilişkilerini görüştüğünü belirtirken, ilişkilerin Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması ve ona destek verenlerin gözaltına alındığı protestolardan sonra daha da kötüye gittiğinin altını çizdi.

"RUS MAKAMLARI YAPICI DİYALOG FIRSATINI DEĞERLENDİRMEK İSTEMİYOR"

Borrell, "Saldırgan şekilde düzenlenen basın toplantısı ve ziyaretim sırasında AB ülkelerinden 3 diplomatın sınır dışı edilmesi kararı Rus makamlarının AB ile daha yapıcı diyalog fırsatını değerlendirmek istemediğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

"YAPTIRIM UYGULAMAK ZORUNDA KALABİLİRİZ"

Rusya'nın çözümsüzlüğü sürdüren tutumundan dolayı yaptırım uygulamak zorunda kalacaklarını Borrell, "Beklenmedik bir şey olmasa da bu durum aynı zamanda Rus stratejik bakış açısı anlamında da üzüntü verici. AB olarak bundan sonuç çıkarmak, Rusya ile ilişkilerimize vereceğimiz yönü dikkatlice yansıtmak ve kararlı şekilde birlik içinde ilerlemek zorunda kalacağız." dedi.

LAVROV İLE NAVALNIY VE İNSAN HAKLARI KONUŞULDU, GERİLİM YÜKSELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin merkezinde Navalnıy özelinde insan hakları ve temel özgürlükler konularının yer aldığını kaydeden Borrell, "Rus mevkidaşımla görüşmemde Navalnıy'ın acilen ve koşulsuz salıverilmesini ve kendisine yönelik suikast girişimi hakkında tam ve tarafsız soruşturma istediğimde zaman zaman gerilim yüksek seviyelere ulaştı." diye ekledi.
Borrell, Avrupalı diplomatların sınır dışı edilme kararını Lavrov ile toplantısının sonunda sosyal medyadan öğrendiğini kaydederek, Rusya'nın uluslararası taahhütlerinden kaynaklanan insan hakları yükümlülüklerine uymasını istediğinin altını çizdi.

"RUSYA DEMOKRATİK DEĞERLERE VAROLUŞSAL TEHDİT OLARAK BAKIYOR"

AB ile Rusya'nın Belarus, Ukrayna, Gürcistan, Suriye, Libya gibi birçok konuda da anlaşamadığına değinen Borrell, şunları kaydetti:
"Brüksel'e Rus toplumunun gelişim perspektifi ve Rusya'nın jeostratejik seçimleri hakkındaki derin endişelerle döndüm. Bakan Lavrov ile görüşmem ve ziyaret sırasında Rus makamlarının verdiği mesajlar Avrupa ve Rusya'nın birbirinden uzaklaştığını teyit etti. Görünüşe göre Rusya giderek Avrupa'dan bağını koparıyor ve demokratik değerlere varoluşsal tehdit olarak bakıyor. Şimdi bir yol ayrımındayız. Yaptığımız stratejik seçimler 21. yüzyıldaki uluslararası güç dinamiklerini belirleyecek.

"YA İŞBİRLİĞİ YA DA DAHA DA KUTUPLAŞMA"

Kapalı veya daha özgür toplumlar temelinde ya daha iş birliği içeren ya da daha kutuplaşan modellere doğru ilerleyeceğiz."

AB'NİN YAKIN DÖNEMDE RUSYA'YA YAPTIRIM GEREKÇELERİ
AB, Ekim ayında, Navalnıy'ın zehirlenmesiyle ilgili olarak Rus istihbarat kurumlarının yetkililerinden 6 kişi ile Rusya Devlet Organik Kimya ve Teknoloji Araştırmaları Enstitüsüne seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeren yaptırımlar uygulama kararı aldı.
AB ayrıca Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetleri ve Kırım'ın yasa dışı ilhakı sonrasında 2014'te başlattığı ekonomik yaptırımları mevcut.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.