SON DAKİKA
Hava Durumu

Çavuşoğlu: İşgal edilmiş topraklar Ukrayna'nın toprakları

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 16:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çavuşoğlu: İşgal edilmiş topraklar Ukrayna'nın toprakları

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya'da Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

8 Temmuz'da konuşma yaptığı sırada uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden eski Japon Başbakanı Şinzo Abe'nin cenaze törenine katılmak için Japonya'ya giden Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tokyo’da Japonya Ulusal Basın Kulübü'nde basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşını değerlendiren Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Ukrayna'ya desteğini bir kez daha yineledi. Rusya tarafından işgal edilen toprakların Ukrayna'ya ait olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Savaşın kazananı yok. Bu savaşı sonlandırmak için her iki tarafında bunu idrak etmesiyle müzakere masasına dönme ihtimali daha yüksek. Adil bir barışın olması lazım, özellikle Ukrayna için. İşgal edilmiş topraklar Ukrayna'nın toprakları.

"SAVAŞIN BEDELİNİ TÜM DÜNYA ÖDÜYOR"

Türkiye'nin savaşın başından beri sürdürdüğü diplomasiyi devam ettireceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Savaşın devam etmesini isteyen aktörlerin de ikna edilmesi gerekiyor. Türkiye olarak umudumuzu kaybetmedik, çabalarımızı sürdürmeye devam edecek. Cumhurbaşkanımız, Putin ve Zelenskıy ile temaslarını sürdürecek. Amacımız iki lideri bir araya getirerek liderler düzeyinde kararların alınmasını sağlamak. Savaşın bedelini tüm dünya ödüyor." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.